Montaż lamp ogrodowych. Jak zamontować oświetlenie zewnętrzne?

Montaż lamp ogrodowych. Jak zamontować oświetlenie zewnętrzne?

Lampy ogrodowe to świetny sposób, aby stworzyć przyjemny klimat i przy tym zapewnić odpowiednią widoczność po zmroku. Warto jednak dowiedzieć się, jak przebiega montaż oświetlenia zewnętrznego i o czym należy przy nim pamiętać. Dowiedz się, w jaki sposób zainstalować lampy ogrodowe i jakie modele możesz zastosować.

Jakie lampy wybrać do ogrodu?

Decyzja o tym, jakie oświetlenie zastosujesz w swoim ogrodzie, ma wpływ na wygodę oraz wygląd przydomowej strefy relaksu. Wśród najpopularniejszych rozwiązań można wymienić następujące modele lamp ogrodowych:

W zależności od tego, na jaki rodzaj lamp się zdecydujesz, montaż oświetlenia ogrodowego będzie przebiegał inaczej. Natomiast warto pamiętać o tym, aby odpowiednio dobierać produkty zewnętrzne, tak aby ich używanie było bezpieczne. W tym przypadku przydatna będzie informacja o klasie szczelności. Jest to parametr, który pozwala określić, jak lampa jest zabezpieczona przed wilgocią oraz oddziaływaniem pyłów. Dzięki temu zastosowane oświetlenie ogrodowe posłuży na dłużej.

montaż lamp ogrodowych

Montaż oświetlenia zewnętrznego – instalacja, o jakim napięciu powinna być zastosowana?

Montaż lamp ogrodowych w dużej mierze zależy od tego, czy możesz zastosować u siebie modele zasilane energią elektryczną, czy jedynie produkty z panelami solarnymi. W przypadku tych pierwszych najpierw należy przygotować instalację do podłączenia. W tym celu warto zaplanować, w jaki sposób będzie poprowadzone okablowanie oraz ewentualne zabezpieczenie go przed warunkami zewnętrznymi. Należy również zadbać o odpowiednią moc instalacji – najczęściej stosowane w tym celu jest napięcie sieciowe 230 V, gdyż umożliwia ono skorzystanie z różnych modeli lamp ogrodowych, a do tego można także zamontować gniazdka zewnętrzne. Takie rozwiązanie jest niezwykle przydatne, gdy na zewnątrz znajdują się przedmioty zasilane energią elektryczną – np. nagłośnienie ogrodowe czy basen z pompą.

Jak zamontować lampy ogrodowe?

Jeśli już masz przygotowaną instalację elektryczną, należy przejść do montażu oświetlenia zewnętrznego. W zależności od modelu trzeba przeprowadzić następująco instalację:

  • lampy ogrodowe słupki

W przypadku tego rodzaju oświetlenia ogrodowego należy dopasować ich wysokość do roślin znajdujących się na zewnątrz, tak by ewentualne krzewy czy drzewa nie nachodziły na produkty. Przydatne okaże się wcześniej wykonanie podstawy, na której odbędzie się montaż lampy ogrodowej. Do produktu są dołączone specjalne kołki rozporowe, które ułatwią jego przymocowanie. Następnie należy podłączyć lampę do wcześniej przygotowanej instalacji elektrycznej.

  • kinkiety ścienne

Ten rodzaj lamp charakteryzuje się łatwym montażem, pod warunkiem, że jest już przygotowane rozmieszczenie instalacji elektrycznej. Wystarczy zainstalować przedmiot na wybranej wysokości na tynku za pomocą dołączonych kołków montażowych i wkrętów.

jak zamontować oświetlenie zewnętrzne

  • lampy wiszące ogrodowe

Do ich montażu konieczne jest zadaszenie, z którego będzie zwisać oświetlenie. Dzięki dołączonym elementom do produktu łatwo go zainstalujesz do wcześniej przygotowanego stropu.

  • lampy wbijane

To produkt najłatwiejszy w instalacji, gdyż wystarczy go odpowiednio wbić do podłoża. Ze względu na to, że są dostępne rozwiązania zasilane przez panele solarne, nie jest konieczne przygotowywanie instalacji. Ten rodzaj oświetlenia zewnętrznego jest idealny do zastosowania przy basenach, oczkach wodnych czy ścieżkach zewnętrznych.

Montaż oświetlenia ogrodowego – co warto zastosować?

Oprócz wyboru efektownego oświetlenia ogrodowego o odpowiedniej klasie szczelności warto również pamiętać, aby zastosować praktyczne rozwiązania. Wiele osób chwali sobie funkcję czujnika ruchu. W ten sposób nie musisz szukać włącznika przy wychodzeniu na zewnątrz po zmroku, a dodatkowo takie rozwiązanie podnosi poziom bezpieczeństwa na posesji. Dlatego, zanim zaplanujesz wybór i montaż lamp ogrodowych przemyśl zastosowanie takiej funkcji.

Przeczytaj również nasz artykuł, w którym doradzamy jakie oświetlenie do ogrodu wybrać?Produkty powiązane z wpisem