Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Oświetlenie szynowe – jak dobrać lampy i je zamontować?

2021-10-11

Nie od dziś wiadomo, że oświetlenie pomieszczeń (a także powierzchni zewnętrznych) w naszej strefie klimatycznej stanowi stały element naszej codzienności. Na przestrzeni wieków rolę oświetlenia pełniły różne źródła, a wynalezienie elektryczności i żarówki okazało się prawdziwą rewolucją w tej dziedzinie. Jednak technika i technologia nie stoją w miejscu i dzisiaj oświetlenie do wnętrz potrafi zadziwiać możliwościami, funkcjonalnością i efektami dekoracyjnymi. W ostatnim czasie zyskuje na popularności oświetlenie szynowe. Dotychczas najczęściej stosowane w miejscach, w których istniała potrzeba wyeksponowania jakiejś przestrzeni, przedmiotów itp. (galerie sztuki, wystawy sklepowe), obecnie oświetlenie szynowe z powodzeniem sprawdza się w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu, także w mieszkaniach. We wnętrzach prywatnych - są to zwykle nowoczesne salony, kuchnie, jadalnie, długie korytarze, garderoby. W pomieszczeniach komercyjnych - znajduje zastosowanie w biurach, placówkach handlowych, salonach urody, sklepach, pubach, kawiarniach i wspomnianych galeriach sztuki.

Czym jest oświetlenie szynowe?

Oświetlenie szynowe (zwane także reflektorami na szynie, szynoprzewodami) to system lamp przymocowanych do specjalnej listwy – prowadnicy, najczęściej mocowanej do sufitu. (również ścianach lub podwieszanych na specjalnych linkach). Układ oświetleniowy z zastosowaniem oświetlenia szynowego pozwala na zasilanie wielu lamp przy użyciu jednej linii. Może pełnić rolę głównego źródła światła, a także światła punktowego. Zaletą tego typu oświetlenia jest łatwość montażu i co istotne – możliwość modyfikowanie położenia opraw i kierunku wiązki światła w zależności od potrzeb użytkownika, bez konieczności zmian całego układu.

Jakie elementy wchodzą w skład oświetlenia szynowego?

Do założenia systemu szynowego potrzebne są: listwy zwane szynami, zestaw lamp i akcesoriów do mocowania listew i stworzenia układu oraz oczywiście element zasilający. Akcesoria to: zaślepki do szyn, złączki, uchwyty do mocowania. Jako oprawy oświetleniowe w układzie szynowym sprawdzają się w większości oprawy ogólnodostępne na rynku. Dla pewności jednak wybierajmy szyny i oprawy od tego samego producenta. Z systemem szynowym współpracują żarówki niskonapięciowe, halogeny, świetlówki, lampy LED. Warto zwrócić uwagę na wybór barwy światła w zależności od funkcji pomieszczenia. Do pracy najlepsza jest barwa neutralna. Dla relaksu - ciepła. Chłodna sprawdzi się np. jako oświetlenie korytarza. Kupując szyny, do wyboru mamy natynkowe i podtynkowe, zwykle o długości 1 lub 2 metrów, z przygotowanymi otworami do mocowania. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość docinania w zależności od potrzeb i łączenia w proste, łamane i narożne układy. Zbudowanie systemu w kształcie litery T, C, L nie stanowi problemu.

Oświetlenie szynowe jednofazowe od trójfazowego różni się ilością jednocześnie uruchamianych źródeł światła umocowanych na szynach prądowych. W przypadku układu jednofazowego włącznik uruchamia wszystkie lampy umieszczone na przewodzie. Jego najczęstszą wadą są: zbyt duże obciążenie i problem z utrzymaniem napięcia. Układ trójfazowy umożliwia uruchomienie wybranych żarówek w obrębie tej samej szyny (w zależności od potrzeb użytkownika). W przypadku montażu układu trójfazowego niezbędny jest pięcio żyłowy przewód i podwójny włącznik, który daje możliwość stworzenia trzech oddzielnie działających obwodów.

Z pomocą odpowiednio dobranego oświetlenia można odmienić każde wnętrze, a przy tym zadbać o właściwe dla ochrony wzroku oświetlenie. Szynoprzewody to rozwiązanie proste, funkcjonalne, a przy tym efektowne. Jeśli szukasz nowoczesnych, nieskomplikowanych rozwiązań oświetleniowych - warto przyjrzeć się bliżej możliwościom jakie daje oświetlenie szynowe.

Sprawdź, również Jakie oświetlenie do garażu i na podjazd wybrać?

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel