DARMOWA DOSTAWA OD 50ZŁ - POCZTEX24 - REGULAMIN

Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

ZigBee, WiFi czy Bluetooth? Jaki protokół do inteligentnego domu?

2023-02-02
ZigBee, WiFi czy Bluetooth? Jaki protokół do inteligentnego domu?

ZigBee to protokół stosowany w sieciach bezprzewodowych. Jego rosnąca popularność wiąże się m.in. z rozwojem systemów Smart Home, w których współpracuje ze sobą wiele urządzeń. Stabilność sygnału oraz możliwość jego przekazywania dalej to jedna z głównych zalet ZigBee. Dowiedz się, jak ten protokół wypada na tle konkurencyjnych rozwiązań – Bluetooth i WiFi.

Co to jest ZigBee? Zastosowanie, zalety i typy urządzeń

ZigBee jest protokołem, który wykorzystuje się do transmisji danych w obrębie sieci bezprzewodowych. Jego funkcjonalność porównuje się do WiFi. Zestawiając ze sobą ZigBee vs WiFi, można zauważyć, że pierwszy z protokołów zużywa mniej energii. ZigBee to stosunkowo nowe rozwiązanie, w porównaniu z Bluetooth czy WiFi, chociaż prace nad nim trwają od 2002 roku.

Urządzenia ZigBee klasyfikuje się z uwagi na ich funkcjonalność. Obecnie wyróżnia się 3 typy.

  • Koordynator (Coordinator) – jednostka centralna, do której podłącza się kolejne urządzenia, w sieci występuje tylko raz.
  • Router (Router) – zwiększa sygnał, w systemach Smart Home może nim być niemal każde urządzenie mające dostęp do sieci elektrycznej np. przełącznik na ścianie.
  • Urządzenie końcowe (End Device) – bezpośrednio połączone z bramką główną, ma możliwość dalszego przekazania informacji.

ZigBee vs WiFi

Czym jest WiFi? Zastosowanie i zalety

WiFi to zbiór standardów pozwalających na bezprzewodową komunikację w sieci komputerowej. Podstawową funkcją jest w tym przypadku możliwość tworzenia sieci LAN (Local Area Network), czyli lokalnego środowiska. WLAN (Wireless LAN) to dostęp do lokalnej sieci drogą radiową – bez konieczności podłączania kabla.

Na przestrzeni lat pojawiały się kolejne generacje sieci różniące się między sobą maksymalną przepustowością. Od 2019 roku najczęściej wykorzystywaną jest 802.11ax, nazywana Wi-Fi 6 – jej przepustowość wynosi 10 Gb/s.

ZigBee vs WiFi – porównanie

Porównując ZigBee vs WiFi, można stwierdzić, że oba systemy działają podobnie. ZigBee gwarantuje zasięg na poziomie 10-100 m, natomiast WiFi do 100 m. W przypadku WiFi inteligentne urządzenia łączą się bezpośrednio z routerem bez wykorzystywania pośrednich mostków. Do poszerzenia zasięgu niezbędne są jednak dodatkowe wzmacniacze.

ZigBee oraz WiFi działają w paśmie 2,4 GHz. Dla pierwszego rozwiązania szybkość transmisji danych to jednak 40-250 Kbps, dla drugiego aż 54 Mb/s. Samo zużycie energii jest jednak wyższe w przypadku WiFi.

Bluetooth – zastosowanie i zalety

Technologia Bluetooth pozwala na przesył danych pomiędzy urządzeniami, które zostały w nią wyposażone, w niewielkich odległościach od siebie – do 10 m. Ten typ przesyłu danych można spotkać głównie w urządzeniach mobilnych, coraz częściej występuje także w systemach Smart Home – wykorzystują go m.in. różne czujniki. Bluetooth działa w częstotliwości 2,4 GHz, podobnie jak ZigBee i WiFi.

WiFi vs Bluetooth

ZigBee vs Bluetooth – porównanie

Porównując ZigBee vs Bluetooth, można stwierdzić, że oba rozwiązania sprawdzą się w systemach Smart Home z uwagi na niskie zużycie energii. Wybór jednego z nich zależy od indywidualnych preferencji. ZigBee gwarantuje większy zasięg od 10 do 100 m. Szybkość transmisji danych wypada jednak na korzyść Bluetooth, gdzie jest to 1 Mb/s, dla ZigBee 40-250 Kbps. Nie bez znaczenia jest także cena. Urządzenia Bluetooth są droższe.

Co wybrać WiFi vs Bluetooth?

Porównując WiFi vs Bluetooth, to WiFi wyróżnia się większym zasięgiem. Gwarantuje do 100 m łączności w porównaniu do 10 m dla Bluetooth. Ma wyższy przesył danych, na poziomie 54 Mb/s, Bluetooth zaledwie 1 Mb/s. Urządzenia WiFi dostępne są także w atrakcyjniejszych cenach.

Spośród wymienionych opcji dobrym wyborem wydaje się ZigBee – gwarantujący szybki przesył danych oraz duży zasięg. Porównując pozostałe technologie WiFi vs Bluetooth, korzystniej wypada pierwsza z nich, głównie ze względu na zasięg działania i całkowity koszt urządzeń.

Przeczytaj również: Jak wybrać i skompletować inteligentne oświetlenie?

Polecane

SMART+ Kinkiet INTELIGENTNY 12W 650lm CCT + RGB LEDVANCE Bluetooth Promocja

SMART+ Kinkiet INTELIGENTNY 12W 650lm CCT + RGB LEDVANCE Bluetooth

299,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 377,49 zł/1szt.-20% Cena regularna: 377,49 zł brutto/1szt.-21%
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel