Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zastosowanie taśm LED w nowoczesnych wnętrzach

2021-10-28

Światło jest tym elementem, bez którego trudno dzisiaj wyobrazić sobie naszą codzienność. Wprawdzie dostęp naturalnego, przyroda nam “dozuje”, ale czego nie jest w stanie wymyślić człowiek, by sobie zrekompensować “braki” i ulepszyć rzeczywistość. I tak XIX wiek przyniósł nam wynalazek w postaci żarówki. XX to era szukania lepszych rozwiązań w dziedzinie oświetlenia. XXI zaś, to już wdrażanie w życie nowatorskich pomysłów. To czas, gdy technologia LED zawładnęła rynkiem oświetleniowym.

Zastosowanie Taśmy LED

Nowoczesne, energooszczędne i przyjazne środowisku źródło światła jakim jest oświetlenie LED, zasłużyło sobie na miano rewolucji “świetlnej” na miarę XXI wieku. Zdecydowały o tym nie tylko wyżej wymienione cechy, ale możliwości montażowe i aranżacyjne jakie daje zastosowanie technologii LED. Jest to o tyle ważny aspekt, że dzisiaj nowoczesne wnętrza potrzebują oświetlenia takiego, które jest z jednej strony praktyczne i funkcjonalne, z drugiej zaś takiego, które potrafi wydobywać piękno przestrzeni i podkreślać jej atuty. Dotychczas wiele zamysłów aranżacyjnych pozostawało w sferze marzeń z czysto technicznych względów. Tradycyjnego oświetlenia w wielu miejscach nie dało się po prostu zainstalować. Technologia LED daje szerokie możliwości stosowania w nowoczesnych wnętrzach, w czym zdecydowanie pomagają takie produkty jak taśmy LED. Samoprzylepne, elastyczne źródło światła jakim są diody LED na taśmie mają tę zaletę, że wśród nich są takie, które można instalować wewnątrz pomieszczeń (również tych, które wymagają oświetlenia odpornego na wilgoć), jak i na zewnątrz budynków. Dzięki temu, że taśmę LED da się przycinać, wyginać i tworzyć kształty, a także wybierać temperaturę barwową światła, a nawet decydować o kolorach jakimi diody będą świecić, taki rodzaj oświetlenia już nie tylko staje się, ale stał się bardzo popularny. Nowoczesne przestrzenie komercyjne i nasze własne mieszkania urządzane według najnowszych trendów wnętrzarskich nie mogły przejść obojętnie obok możliwości aranżacyjnych z wykorzystaniem taśm LED. Tym bardziej, że tego typu oświetlenie może pełnić dwie funkcje jednocześnie: praktyczną i dekoracyjną. Taśmy LED swój debiut na rynku rozpoczęły od podświetlania banerów i reklam. Ale szybko okazało się, że są idealne także do podświetlanie szafek kuchennych, regałów i szuflad, wnęk, poziomów sufitu podwieszanego, schodów, luksferów w łazience czy przedpokoju, obrzeży wanien, cokołów prysznicowych. Taśmy LED w eksponowaniu wybranych elementów nie mają sobie równych (wezgłowie łóżka w sypialni, lustra, obrazy, bibeloty... w zasadzie można je instalować (przykleić) wszędzie tam, gdzie podpowiada nam wyobraźnia. Światło to nie tylko funkcjonalność, to także kreowanie atmosfery i tu projektanci wnętrz są zgodni, taśmy LED w nowoczesnych wnętrzach są przysłowiową kropką nad “i” w wydobywaniu, podkreślaniu i eksponowaniu piękna.

Taśmy LED – praktyczna strona “medalu”. Ekonomiczne czy profesjonalne? Co to IP taśmy?

Tylko, że...no właśnie, nie wystarczy kupić pierwszą lepszą taśmę LED, należy kupić dobrej jakości taśmę LED, do tego z uwzględnieniem jej miejsca zastosowania. Klasa szczelności decyduje o tym, czy będziemy mogli zainstalować ją na zewnątrz budynku, w miejscach narażonych na zawilgocenie czy pył, czy jedynie w suchych i przewiewnych pomieszczeniach. Klasa ochrony oznaczona jest literami “IP” i odpowiednią cyfrą. I tak IP20 (00) oznacza, że taśmę można zastosować jedynie wewnątrz budynków, w suchych miejscach, ponieważ diody i rezystory LED nie posiadają żadnej osłony. IP63 i 65 - taśma LED nadaje się do instalowania w miejscach narażonych na zawilgocenie, ale nie na zewnątrz. IP67 i 68 – diody zalane silikonem lub w hermetycznych oprawach (wodoodporne)– do stosowania na zewnątrz budynków. W sklepach znajdziemy taśmy LED z różnych półek cenowych. Niestety, jeśli zdecydujemy się na taśmy ekonomiczne (tanie) z pewnością nie możemy liczyć na długie i efektowne jej działanie. Taśmy niskobudżetowe to tzw. odrzut poprodukcyjny, czyli diody, które nie przeszły procesu selekcji umieszczone na cienkim podłożu z mieszanek metali. Ich jasność kształtuje się jedynie na poziomie 30-50% i próżno szukać powtarzalności świetlnej diod. Pobór mocy zwykle jest wyższy niż deklaruje producent. Taśmy LED profesjonalne to aż 99% powtarzalności świetlnej, najwyższy współczynnik jasności, podłoże dwu lub trzywarstwowe gwarantujące niski pobór mocy zgodny z tym, co podaje producent. Warto w tym miejscu wspomnieć, że obecnie najlepsze, profesjonalne taśmy LED oferuje Ledvance. Ledvance to niezależny podmiot - dział zajmujący się wdrażaniem energooszczędnych technologii LED i nowoczesnych rozwiązań świetlnych, który wyodrębnił się z marki OSRAM – niemieckiego lidera w branży oświetleniowej, obecnego na rynku od 1906 roku. Taśmy LED Ledvance COB to najnowsze osiągniecie technologiczne tego producenta. Diody COB odznaczają się doskonałymi parametrami odnośnie intensywności i jednolitości światła, trwałością, stabilnością i niezawodnością. Jeśli cenisz jakość, profesjonalizm i najlepsze rozwiązania technologiczne, zależy Ci na efektywności i atrakcyjności oświetlenia LED, wybieraj tylko produkty uznanych w branży producentów.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021

Polecane

Taśma LED Pasek COB 12V 45W 2400LED NEON Różowa 8mm 5m

Taśma LED Pasek COB 12V 45W 2400LED NEON Różowa 8mm 5m

59,99 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 73,29 zł/1szt.Cena regularna 73,29 zł brutto/1szt.
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel