DARMOWA DOSTAWA OD 50ZŁ - POCZTEX24 - REGULAMIN

Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Świetlówka led – zasilanie jednostronne czy dwustronne?

2022-01-24

Zastosowanie świetlówek

Rodzaje świetlówek

Świetlówki możemy podzielić ze względu na szerokość – 60 cm, 90 cm, 120 cm i 150 cm. Ponadto różnią się między sobą mocą. Najwęższe świetlówki mają moc od 7 do 10W, z kolei najszersze nawet do 26W. Do wyboru mamy także świetlówki o różnej barwie. Występują one w temperaturze barwowej ciepłej (2800-3200K), neutralnej (4000-4500K) i zimnej (5500-6500K). Wybór tej odpowiedniej zależy od miejsca montażu oprawy, a także efektu, jaki chcemy osiągnąć. Dla przykładu ciepła temperatura wycisza i uspokaja, a zimna pobudza.


Wyróżniamy także rodzaje świetlówek ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane. Jest to szkło, bezpieczne w użytkowaniu, ponieważ nie jest najlepszym przewodnikiem elektryczności. Świetlówka może być też wykonana z tworzywa sztucznego, odpornego na zniszczenia, lekkiego i stosunkowo taniego. Są również świetlówki aluminiowe. To tworzywo jednak bardzo dobrze przewodzi ciepło, które musi być stale odprowadzane.

zasilanie świetlówki led

Zasilanie świetlówki LED – jednostronne i dwustronne

Świetlówki LED możemy też podzielić ze względu na ich sposób zasilania. Świetlówka LED zasilana jednostronnie posiada przewód fazowy L i neutralny N poprowadzone tylko do jednego gniazdka. Świetlówki LED z zasilaniem dwustronnym cechują się obecnością przewodu przechodzącego po całej ich obudowie. Ostatecznie przewód doprowadzony zostaje do drugiego końca świetlówki.


Przy zasilaniu jednostronnym bardzo ważny jest prawidłowy montaż świetlówki. Musi ona zostać zainstalowana w oprawie tak, aby trzonek znalazł się w zasilanym gnieździe oprawy. Jeżeli tak się nie stanie, to istnieje duże ryzyko uszkodzenia świetlówki. Przy zasilaniu dwustronnym niezależnie od montażu świetlówka LED będzie działała prawidłowo. Zaletą świetlówek LED zasilanych dwustronnie jest więc możliwość zasilania prądem przemiennym o napięciu 230V. Tego typu źródła światła cechują się jednak wyższą ceną, mogą być nawet dwukrotnie droższe, niż świetlówki LED z zasilaniem jednostronnym, które z kolei obecnie są standardem i najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem. Niezależnie od tego, który wariant wybieramy, musi on być dopasowany do rodzaju oprawy. Można również świetlówkę LED przerobić na taki rodzaj zasilania, który pasuje do istniejącej oprawy.

Zasilanie świetlówki led


Jednostronne zasilanie świetlówki LED jest nowym typem, dlatego sprawdzi się najlepiej przy nowoczesnych liniowych oprawach LED. Dwustronne zasilanie było standardem kiedyś, więc pasuje do opraw starszych.

Trzeba jeszcze wiedzieć, że świetlówki LED dzielimy ze względu na zastosowany w nich statecznik. Wyróżniamy stateczniki konwencjonalne, odpowiadające za ograniczenie natężenie prądu płynącego przez świetlówkę liniową. Stosowane są już zdecydowanie rzadziej. Współpracują zazwyczaj ze świetlówkami kompaktowymi. Drugi rodzaj to statecznik elektroniczny, którego zadaniem jest zasilanie świetlówek liniowych i podtrzymywanie właściwego napięcia i natężenia prądu w oprawach o różnych mocach.

Jak zamontować świetlówkę LED do starej oprawy?

Świetlówkę LED można zainstalować w starej oprawie, trzeba jedynie poddać ją pewnego rodzaju „modernizacji”. Tradycyjna oprawa świetlówkowa wyposażona jest w dławik, który należy zdemontować, jeżeli chcemy zastosować w nich nowoczesne świetlówki LED. Przewód fazowy i neutralny podłączamy bezpośrednio do gniazda świetlówkowego. Jeżeli mamy do czynienia ze świetlówką LED z zasilaniem jednostronnym, to oba przewody podłączamy do jednego gniazda. W przypadku zasilania dwustronnego, przewód fazowy musi znaleźć się w jednym gnieździe, a przewód neutralny w drugim.

Świetlówki LED cieszą się obecnie dużą popularnością w wielu obszarach, zarówno w przestrzeni domowej, jak też przemysłowej. Ważne jest, aby były właściwie dopasowane do rodzaju oprawy. W niektórych przypadkach jednak można je tak zmodyfikować, aby możliwy był ich montaż w innych oprawach.


Przeczytaj również inne nasze artykułu i dowiedz się między innymi: jakie profile LED wybrać.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel