DARMOWA DOSTAWA OD 79ZŁ* - PACZKOMATY INPOST - REGULAMIN

Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Plafon do salonu – jakie oświetlenie wybrać?

2021-07-26

Wybór odpowiedniego oświetlenia do salonu często jest nie lada wyzwaniem. Takie lampy muszą być bowiem funkcjonalne, a zarazem idealnie dopasowane do wyglądu konkretnego pomieszczenia. W salonach doskonale sprawdzą się plafony. Jakie modele takiego oświetlenia warto wybrać do konkretnych aranżacji?

Czym cechują się plafony?

Plafony to lampy natynkowe lub podtynkowe, które najczęściej przyjmują okrągły kształt i wystają na kilka centymetrów poniżej poziomu sufitu. Obecnie na rynku znaleźć można również modele w nieco mniej typowych formach. Popularnością cieszą się nowoczesne plafony do salonu kwadratowe czy prostokątne, które spisują się idealnie w aranżacjach zgodnych z aktualnymi trendami.

Plafony dają dużo światła w stosunku do ich wielkości. Potrafią oświetlić pomieszczenie tak samo dobrze jak żyrandol, ale jednocześnie są znacznie tańsze. Takie lampy można umieścić wszędzie – od salonów, przez sypialnie, aż po korytarze czy nawet piwnice.

plafony do salonów

Szeroki wybór plafonów do salonu

Obecnie na rynku znaleźć można plafony w wielu odsłonach. W salonach nie są potrzebne modele odporne na działanie większej ilości wilgoci. Wystarczą klasyczne produkty dopasowane mocą i wyglądem do potrzeb danego pomieszczenia. Dobrym pomysłem jest postawienie na modele uniwersalne, które sprawdzą się niezależnie od wyposażenia salonu. W takim przypadku w razie remontu i zmiany stylu danej aranżacji będzie można pozostawić stary plafon.

Warto dopasować plafon do stylu danego wnętrza zarówno pod względem kształtu, jak i koloru. Największą popularnością cieszą się lampy białe, czarne i srebrne. Mogą mieć one dowolne wykończenie. Jeśli chodzi o kształt, powinien on znajdować odzwierciedlenie w innych elementach wyposażenia salonu. Najlepiej dopasować go do mebli i ozdób, takich jak zegary, stoliki do kawy czy poduszki ułożone na kanapach.

Na szczególną uwagę zasługują też ekskluzywne plafony do salonu, które pasują idealnie do aranżacji urządzonych w wysokim standardzie. Niektóre z nich można obsługiwać za pomocą pilota, podczas gdy inne zawierają diody LED, a więc są energooszczędne. Takie rozwiązanie sprawdza się doskonale we wnętrzach, których użytkownicy stawiają na piękny wygląd połączony z wysoką funkcjonalnością.

Popularnością cieszą się też modele wpuszczane. Umieszcza się je w specjalnie wykonanym otworze. Pozwalają na zachowanie estetyki, idealnie wpisując się w nowoczesne, minimalistyczne wnętrza. Są prawie niewidoczne, ale zapewniają dużą ilość światła.

Do jakich salonów pasują plafony?

Plafony sufitowe do salonu sprawdzają się w dowolnej aranżacji, ale są szczególnie funkcjonalne we wnętrzach o konkretnych cechach. Komponują się idealnie z wyposażeniem minimalistycznym, do którego nie pasują ozdobne żyrandole. Pozwalają na równomierne oświetlenie całego pomieszczenia, zwłaszcza jeśli są umieszczone na środku. Plafony okazują się też strzałem w dziesiątkę do małych salonów. Nie przytłaczają i nie dominują aranżacji, dlatego są funkcjonalnym, estetycznym dodatkiem.

Plafony sufitowe do salonu warto umieścić nad kanapą. W ten sposób wydzielisz poszczególne strefy funkcyjne. To świetny wybór do większych pomieszczeń, w których można pozwolić sobie na rozwiązanie tego typu. Jeśli w salonie znajduje się stół, plafon umieszczony bezpośrednio nad nim także jest doskonałym pomysłem. Taka lampa daje bowiem dużo światła i prezentuje się bardzo schludnie.

Duże plafony sufitowe do salonu są natomiast idealnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy nie chcesz decydować się na zbyt wiele źródeł światła w danym pomieszczeniu. Pozwalają one na skuteczne doświetlenie przestrzeni i nie wymagają zastosowania dodatkowych lamp.

plafony do salonu

Plafony do salonu jako dopełnienie oświetlenia

Plafony do salonu są świetnym wyborem także w sytuacji, gdy w pomieszczeniu znajdują się już inne lampy. Wówczas można zapewnić większą ilość światła, jednocześnie zachowując spójny wygód aranżacji. Plafony sprawdzają się bowiem najlepiej podczas wydzielania poszczególnych stref funkcyjnych w pomieszczeniu. Dają światło, ale są praktycznie niewidoczne, dlatego łatwo je dopasować do ozdobnych lamp. Warto bowiem pamiętać, że w takich pomieszczeniach, jak np. salony, stosuje się oświetlenie o różnych funkcjach. Plafony są idealnym dodatkiem również do aneksów kuchennych, gdzie trzeba znacznie lepiej przemyśleć rozmieszczenie i wygląd poszczególnych lamp. Wówczas najlepiej sprawdzą się modele pasujące zarówno do wyposażenia kuchni, jak i salonu.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel