Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nowe etykiety energetyczne - co oznaczają?

2022-03-23

Nowe etykiety energetyczne bez plusów - dlaczego zostały wprowadzone? Jakie informacje niosą i jak je rozumieć? Dlaczego poprzednie etykiety zostały wycofane? Czy efektywność energetyczna oferowanego oświetlenia uległa zmianie? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Każdy sprzęt gospodarstwa domowego, który funkcjonuje dzięki energii elektrycznej, jest oznaczony przez sprzedawcę etykietą energetyczną. Dane urządzenie jest przyporządkowane do jednego z kolorów w spektrum; zielony oznacza największą energooszczędność, czerwony - najmniejszą.

Równoległym oznaczeniem są również litery od A do G - inna dla każdego koloru. Każda zaś litera oznacza osobną klasę energetyczną, która jest po prostu parametrem określającym energooszczędność danego urządzenia. Ta informacja pozwala konsumentowi porównać konkurencyjne produkty i oszacować potencjalne oszczędności, na które mógłby liczyć dzięki mniejszemu zużyciu prądu. Nie bez znaczenia jest również fakt, że można dzięki temu ocenić przyjazność danego sprzętu dla środowiska.

Ten system wprowadziła Unia Europejska w 1995 r. i pierwszą oznakowaną kategorią stały się produkty chłodnicze. Na początku przeważała klasa energetyczna E, jednak innowacyjność w branży AGD sprawiła, że oferowany sprzęt miał coraz lepszą klasę. Gdy osiągnięto najwyższy przewidziany poziom A, zaczęto dla nowszych i lepszych produktów stosować plusy i w ten sposób pojawiły się oznaczenia A+, A++, A+++… Wadą tego rozwiązania była jednak nieprzejrzystość. Konieczność porównywania ilości plusów nie wpływała korzystnie na czytelność tej skali i mogła wprowadzać konsternację wśród konsumentów.

Nowa skala na etykietach energetycznych

Z tego właśnie powodu oraz dla uwzględnienia przyszłego postępu technologicznego Unia Europejska zdecydowała się na wdrożenie nowych oznaczeń. W 2017 r. Komisja przyjęła rozporządzenie zmieniające system etykietowania energetycznego, obejmujące likwidację plusów oraz powrót do dobrze znanej i skutecznej skali „od A do G“. Procedura przeliczenia skali oparła się na założeniu, że - w zależności od grupy produktowej - jedna lub dwie pierwsze klasy efektywności energetycznej pozostałaby klasami pustymi. Oznacza to, że urządzenia najbardziej efektywne, dostępne na rynku, znalazłyby się w klasie B lub C. Ten stan rzeczy obrazuje poniższy diagram:

Opis etykiety

Znaczenie kolorystyki nie uległo zmianie - w dalszym ciągu najbardziej efektywna klasa jest opatrzona kolorem zielonym, natomiast najbardziej energochłonna - czerwonym. Natomiast przeskalowanie do kształtu znanego 20 lat temu oznacza, że modele w najwyższej klasie A+++ trafiły do klasy C lub innej, a te z klasy A+ nawet do klasy G, posiadając nadal taką samą wydajność.

Warto zatem sobie uświadomić, że urządzenia wyposażone w najnowocześniejsze technologie mogą się obecnie znajdować w klasach oznaczonych na żółto, pomarańczowo lub czerwono, a nie tylko w klasach z kolorem zielonym jak to miało miejsce na starych etykietach. Wynika to z faktu, że klasy A i B zarezerwowano dla całkowicie nowych, obecnie nieznanych i jeszcze bardziej wydajnych sprzętów.

Podsumujmy: efektywność energetyczna zakupionego oświetlenia pozostaje bez zmian. Różnicą natomiast jest jej sposób oceny, czyli litera oraz kolor na etykiecie energetycznej.

Wprowadzenie nowych etykiet nastąpiło stopniowo i zostało rozłożone w czasie dla różnych grup produktowych:

  • od 1 marca 2021 r. lodówki, zamrażarki, pralki, pralko-suszarki, zmywarki do naczyń oraz telewizory i monitory
  • od 1 września 2021 r. źródła światła czyli oświetlenie.

Co się zmieniło na etykietach energetycznych?

Opis etykiety

Na nowych etykietach u góry znajdziemy nazwę producenta oraz numer modelu. W prawym dolnym rogu jest umieszczony kod QR. Jego zeskanowanie za pomocą smartfona przekieruje do internetowej, unijnej bazy danych EPREL (European Registry for Energy Labelling) z informacjami konsumenckimi dla danego modelu. Dostępne są tam elektroniczne karty produktu, które w przypadku oświetlenia dostarczą szczegółowych danych technicznych takich jak np. średnią długość życia źródła światła, strumień światła podany w lumenach, zużycie energii w przeliczeniu na waty.

Obok kodu QR widnieje także numer unijnego rozporządzenia Komisji UE dla źródeł światła z dnia 11 marca 2019 r., czyli „2019/2015”. Sprzęt ze starymi etykietami, czyli bez kodu QR można wyszukać z poziomu samej bazy. Wystarczy kliknąć tutaj, wybrać właściwą kategorię i uruchomić kwerendę wpisując identyfikator modelu lub nazwę dostawcy.

Na dole etykiety sprawdzimy ile prądu pobiera dane źródło światła. Ta ilość jest wyrażona w kWh/1000h, czyli w energii elektrycznej zużywanej przez 1 000 godzin przez źródło światła w trybie włączenia.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022

Polecane

Żarówka LED E27 A165 6W=60W Smoky 560lm 2500K Biała Ciepła 360° Filament Promocja

Żarówka LED E27 A165 6W=60W Smoky 560lm 2500K Biała Ciepła 360° Filament

58,99 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 73,39 zł/1szt.-19% Cena regularna: 73,39 zł brutto/1szt.-20%
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel