Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Lampy do doświetlania roślin. Oświetlenie wspomagające wzrost kwiatów

2022-07-27

Jesień i zima to wyjątkowo trudny czas dla roślin doniczkowych - zmniejszone nasłonecznienie mieszkań i obniżona temperatura sprzyjają tym gatunkom, które zimą przechodzą w stan wegetacji, ale aktualnie mamy w swoich domach mnóstwo roślin, którym cały rok potrzeba dużo więcej światła niż nasz klimat jest im w stanie zapewnić. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą lampy doświetlające kwiaty i rośliny doniczkowe, ratując je przed spadkiem kondycji w okresie jesienno-zimowym.

Lampy wspomagające wzrost roślin - jak działają? Najczęstsze pytania

Oświetlenia do uprawy roślin - jakie są jego rodzaje?

  • HPS i MH - emitują dużo światła i sam ich zakup jest stosunkowo niedrogi, ale mają bardzo wysoki pobór energii. Dodatkowo mocno się nagrzewają, nie mogą więc stać blisko roślin.

  • CFL - to świetlówki w teorii energooszczędne, jednak wciąż cechuje je stosunkowo wysoki pobór mocy (od 50 do 100 watów), dlatego nie polecamy je tym, którzy chcą uzyskać jak najniższe rachunki za prąd.
  • LED - to aktualnie najpopularniejszy i najbardziej optymalny wybór. Ponieważ nie wydzielają ciepła, mogą znajdować się blisko liści roślin, nie wyrządzając im krzywdy. Co więcej, obecnie na rynku znajdziesz lampy, które posiadają diody o zróżnicowanej barwie i długości fali - dzięki temu wystarczy jeden produkt, by zapewnić roślinie dostęp zarówno do światła czerwonego, jak i niebieskiego.

Kiedy warto stosować lampy do wzrostu roślin?

Lampy wspomagające wzrost kwiatów polecamy stosować szczególnie jesienią i zimą, kiedy nasłonecznienie jest najmniejsze. Jeśli jednak posiadasz w swoim domu gatunki roślin, które wymagają bardzo dużych ilości światła słonecznego, możesz wspomagać ich wzrost przez cały rok, nie ma ku temu przeciwwskazań.

lampy do uprawy roślin wspomagające ich wzrost

Jaką barwę światła wybrać do doświetlania roślin?

Celem stosowania lamp do uprawy roślin jest zapewnienie im warunków możliwie zbliżonych do środowiska naturalnego. Barwa światła w zakresie 3500-8000K powinna być zadowalająca dla większości roślin, ponieważ najbardziej odpowiada prawdziwemu światłu słonecznemu.

Jaki typ światła odpowiada za kwitnienie roślin?

Za kwitnienie odpowiada najbardziej światło czerwone (o długości fal pomiędzy 600-700 nanometrów). Dlaczego? To właśnie je pochłania najbardziej chlorofil a, czyli barwnik będący bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na proces fotosyntezy, czyli produkcji energii ze światła słonecznego i przetworzenia jej w tę, która jest niezbędna do funkcjonowania rośliny. Światło czerwone znacząco wpływa na prędkość kiełkowania roślin oraz obfitość kwitnienia.

Wskazówka: Jeśli posiadasz rośliny, których liście mogą się wybarwiać (np. Filodendron Red Sun czy Pink Princess), to musisz pamiętać, że czerwone światło jest w tym procesie niezbędne. Dlatego wybierz takie lampy wspomagające wzrost kwiatów, które dostarczają roślinom odpowiednie proporcje typów światła, takie jak Lampa wspomagająca wzrost roślin LEDVANCE LED 14W 3650K, która spełnia wszystkie powyższe warunki.

oświetlenie do uprawy roślin w domu

Jaki typ światła odpowiada za wzrost roślin?

Za wzrost roślin odpowiada wiele typów światła, w szczególności jednak światło niebieskie (o długości fali 420-490 nanometrów). Jest również bardzo istotne w procesie fotosyntezy, ponieważ zostaje wchłaniane przez chlorofil B. Intensywnie poprawia rozwój zielonych części rośliny, pozwalając im na prężny wzrost.

Jak daleko od rośliny umieścić lampę doświetlającą?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wiele zależy od tego, jaką lampę wybierzesz (jej mocy w lumenach) oraz gatunku rośliny, którą chcesz doświetlić. Warto mieć jednak na uwadze, że rośliny z reguły powinny mieć zapewniony dostęp do światła w ilości 10 000 - 15 000 luksów. Nie wiesz, jak to zmierzyć? Warto zainwestować w miernik światła (znajdziesz go także pod nazwami: światłomierz, luksomierz). Najczęściej odpowiednia odległość będzie wynosiła kilkanaście-, kilkadziesiąt centymetrów.

Jak długo doświetlać rośliny?

W zależności od potrzeb roślin doniczkowych i kwiatów doświetlanie może trwać od kilku do kilkunastu godzin. Jesienią i zimą zalecamy czas ok. 12 godzin dziennie.

lampy doświetlające kwiaty

Lampy do doświetlania roślin. O czym musisz pamiętać przy wyborze?

Istnieje kilka istotnych parametrów, które należy mieć na uwadze, wybierając oświetlenie do uprawy roślin.

  • Energooszczędność - im mniej energii zużywają lampy, tym lepiej.
    Trwałość - celuj w ok. 25 000 h.
  • Obecność cyklu dzień/noc - w produktach marki Ledvance zaprogramowany za pomocą timera.
  • Spektrum światła - polecamy połączenie czerwonego i pełnego spektrum, które szczególnie sprzyja kwitnieniu.
  • Sposób montowania - upewnij się, że możesz zamontować lampy tam, gdzie chcesz.
  • Jakość materiałów i estetyka wykonania - jeśli nie chcesz iść na kompromis z wyglądem swojej domowej hodowli roślin, wybierz najwyższej jakości materiały lampy, takie jak stal nierdzewna.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel