Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kąt rozsyłu światła – jaki wybrać?

2022-10-28
Kąt rozsyłu światła – jaki wybrać?

Oświetlenie pełni wiele funkcji. Najważniejsze to rozjaśnianie wnętrz w celu poprawy komfortu ich użytkowania oraz rola dekoracyjna. Do osiągnięcia zamierzonych efektów jest niezbędne dobranie odpowiedniego źródła światła. Powinno ono mieć właściwą moc, temperaturę barwową oraz kąt rozsyłu światła. Czym jest ten ostatni parametr i jak należy go dobierać?

Czym jest kąt rozsyłu światła?

Oświetlenie ledowe charakteryzuje się tym, że emitowana przez nie wiązka światła przyjmuje kształt stożka. Promień jego podstawy wzrasta wraz z odległością od źródła. To oznacza, że im wyżej jest umieszczona żarówka, tym większą strefę rozjaśni na podłożu. Wartość tej średnicy można łatwo obliczyć. Jeśli kąt świecenia żarówek LED wynosi 36°, to w odległości 4 m od źródła średnica plamy świetlnej będzie miała 260cm. Taki efekt pozwala uzyskać np. żarówka OSRAM Value. Natomiast przy kącie świecenia 60° średnica plamy świetlnej wyniesie już 462 cm, a przy kącie 120° – 1386cm.

Reasumując, przez kąt świecenia żarówek należy rozumieć wielkość obszaru, jaki może oświetlić dane źródło światła. Parametr ten jest podawany w stopniach. Warto też zaznaczyć, że wraz ze wzrostem kąta świecenia zwiększa się też stopień rozproszenia strumienia świetlnego. Dlatego też w pierwszym z podanych przykładów plama będzie oświetlona mocniej niż w drugim. Ma to znaczenie przy doborze źródła światła do konkretnego miejsca i pełnionej funkcji.

kąt rozsyłu światła

Jaki kąt świecenia żarówek dobrać do konkretnych zastosowań?

Kąt świecenia żarówek LED jest bardzo istotny przy dopasowywaniu oświetlenia zarówno z myślą o podniesieniu komfortu czy bezpieczeństwa, jak i w celach dekoracyjnych. Trudno jednoznacznie wskazać, które rozwiązanie będzie najlepsze w oświetleniu schodów, korytarza czy salonu. Jest to uzależnione od wielu cech, takich jak:

  • wysokość i kubatura pomieszczenia,
  • wyposażenie wnętrza,
  • przeznaczenie przestrzeni,
  • klimat, jaki chce się stworzyć.

Jednak w każdym przypadku dobór wymaga indywidualnego podejścia z uwzględnieniem wymienionych czynników.

Wąski kąt rozsyłu światła z pewnością sprawdzi się tam, gdzie trzeba intensywnie rozjaśnić niewielką strefę. Chodzi o miejsca takie jak stanowisko pracy w biurze, stół montażowy w warsztacie, a w domu – biurko czy blat kuchenny. Żarówki Value GU10 36D najczęściej mają matowe klosze i są wyposażone w soczewkę skupiającą strumień światła. Natomiast żarówka Osram Value GU10 60D o kącie świecenia 60° i zazwyczaj przezroczystym kloszu jest dobrym wyborem do korytarza. Sprawdzi się też jako oświetlenie uzupełniające o charakterze dekoracyjnym – np. do podświetlania obrazu czy innych elementów aranżacji wnętrza.

kąt świecenia żarówek led

Jaki kąt świecenia żarówek do oświetlenia sufitowego?

Ledy o największym kącie świecenia, który wynosi 120°, są zaliczane do najbardziej uniwersalnych. Trzeba jednak pamiętać, że zapewniają światło mocno rozproszone. Dlatego nie nadają się do oświetlania miejsc, w których wykonuje się prace precyzyjne lub angażujące wzrok, takie jak szycie, czytanie czy rysowanie. Dlatego żarówka Osram Value GU10 120D jest idealnym rozwiązaniem w przypadku oświetlenia sufitowego. Jaki jest jej zasięg? W pomieszczeniu o wysokości 3 m, umieszczona na suficie, oświetli powierzchnię 1039 cm, czyli pond 10 m. Dlatego jeden taki punkt świetlny wystarczy do rozjaśnienia bardzo dużego pokoju.

Należy jednak pamiętać, że światło będzie rozproszone i dlatego – poza kątem świecenia – warto też dobrać optymalną moc. Żarówki Osram Value GU10 120D są dostępne w wariantach, które odpowiadają dawnym mocom 25 W, 30 W, 50 W, 80 W i kilku pośrednich. Znaczenie przy doborze może też mieć temperatura barwowa światła – zimna (6500 K), neutralna (4000 K) lub ciepła (2700 K).

Polecane

Żarówka LED GU10 6,9W = 49W 620lm 3000K Ciepła 120° OSRAM Value

Żarówka LED GU10 6,9W = 49W 620lm 3000K Ciepła 120° OSRAM Value

11,29 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 16,15 zł/1szt.Cena regularna 16,15 zł brutto/1szt.
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel