Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zamontować taśmę LED za telewizorem?

2022-12-28
Jak zamontować taśmę LED za telewizorem?

Wielu z nas zapewne kojarzy nowatorskie niegdyś rozwiązanie producentów telewizorów, dzięki któremu przestrzeń za urządzeniem podświetlona jest klimatyczną, kolorową poświatą odbijającą się od ściany. Rozwiązanie to stało się niezwykle popularne nie tylko dlatego, że tworzy wspaniałą atmosferę w pomieszczeniu - ma także kilka innych zalet. Oświetlenie telewizora optycznie powiększa ekran i poprawia wrażenia wizualne podczas oglądania ulubionych seriali i filmów, ale także ogranicza kontrast między jaskrawym wyświetlaczem a ciemną ścianą, chroniąc nasz wzrok.

Nie musisz jednak kupować telewizora wyposażonego w tę technologię, aby cieszyć się tym efektem. Do odpowiedniego podświetlenia tej przestrzeni wystarczy dokonać montażu taśmy LED za telewizorem. Proces ten rządzi się jednak swoimi prawami, dlatego w niniejszym artykule dowiesz się:

  • jak zamontować taśmę LED za telewizorem,
  • o czym pamiętać, dokonując montażu taśmy LED za telewizorem.

Jak zamontować taśmę LED za telewizorem w kilku prostych krokach?

Planując montaż taśmy LED za telewizorem, pierwszorzędną kwestią będzie odpowiednie przygotowanie do tego procesu. Sprawdź, jaka odległość dzieli telewizor od ściany - jest to o tyle istotne, że wpływa ona na intensywność oświetlenia. Im bliżej ściany, tym bardziej wyraźna będzie poświata emitowana przez diody - w przypadku większej odległości możemy pokusić się o zamówienie większej ilości taśmy lub delikatne przemeblowanie. Odpowiednio przygotujmy też miejsce pracy. Telewizor wszak należy zdjąć ze ściany i położyć w bezpiecznym miejscu, w czym pomogą nam miękkie, delikatne tekstylia: jako podkładka dobrze sprawdzi się mikrofibra lub podobny materiał.

Odłączywszy telewizor, po położeniu go na przygotowanym podłożu należy odpowiednio oczyścić i odtłuścić tył urządzenia, aby późniejszy montaż przebiegł bezproblemowo. Bądźmy uważni w trakcie czyszczenia - nie dopuśćmy do tego, aby cokolwiek dostało się do wnętrza telewizora. Następnym krokiem jest rozplanowanie samego sposobu ułożenia taśmy - upewnijmy się, że taśma LED nie zasłoni gniazd w telewizorze i nie będzie kolidować z okablowaniem.

jak zamontować taśmę led za telewizorem

Oczywiście, jeśli obawiamy się o samo urządzenie, istnieje też opcja montażu taśmy LED za telewizorem na ścianie. Efekt może być równie atrakcyjny, jednak przy tym sposobie montażu musimy uważać, aby nie uszkodzić samej ściany - taśma samoprzylepna o mocnym chwycie może zerwać warstwę farby przy późniejszym demontażu, dlatego w takim wypadku poleca się wykorzystanie masy mocującej.

Przygotowanie miejsca do pracy to prawdopodobnie najtrudniejsza część procesu - sam sposób na to, jak przykleić taśmę LED do telewizora jest banalny. Aby tego dokonać, bierzemy taśmę LED i umieszczamy ją kilka centymetrów od krawędzi telewizora. W zależności od rodzaju taśmy możemy wykorzystać gotową powłokę samoprzylepną lub użyć taśmy dwustronnej czy masy montażowej. A jeśli nasz ekran jest naprawdę duży - warto zastanowić się nad montażem równoległych elementów po przeciwległych stronach telewizora. Później wystarczy podłączyć taśmę do zasilacza - i możemy cieszyć się efektami.

Na co zwrócić uwagę przy prawidłowym montażu taśmy LED za telewizorem?

Wiedząc już, jak zamontować taśmę LED za telewizorem warto skupić się na kilku detalach. W zależności od rodzaju taśmy ich obsługa może się delikatnie różnić - na przykład do zmieniających kolory taśm RGB LED przyda Ci się odpowiedni pilot. Tu ważny jest sposób sterowania: pamiętajmy o tym, że w przypadku sterowania na podczerwień pilot do telewizora może wchodzić w interakcję z podświetleniem.

montaż taśmy led za telewizorem

Zasilanie to równie ważna kwestia. Dopasujmy je do ilości diod na taśmie - oczywiście im większa ich ilość, tym więcej mocy będzie pobierać. Samo podłączenie zasilania również nie jest trudne. Niektóre modele połączymy bezpośrednio z gniazdem USB wbudowanym w telewizor.

Na koniec warto wspomnieć o bardziej niestandardowych rozwiązaniach. Jeśli chcemy połączyć kilka taśm - sprawdźmy, czy złączki na wyjściu są podpięte. Jeśli tak jest - nie ma potrzeby lutowania przewodów. Aby połączyć je w jeden obwód, należy jednak użyć izolowanego kabla, dlatego upewnijmy się, że jest on częścią zakupionego przez nas zestawu.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022

Polecane

Dekoracyjny Pasek LED 20W RGB+CCT SMART+ WiFi NEON Flex 5m IP65 LEDVANCE Promocja

Dekoracyjny Pasek LED 20W RGB+CCT SMART+ WiFi NEON Flex 5m IP65 LEDVANCE

359,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 417,79 zł/1szt.-14% Cena regularna: 417,79 zł brutto/1szt.-14%
Taśma LED Pasek 12V RGB + CCT 2M SMART WiFi TUYA CALEX Promocja

Taśma LED Pasek 12V RGB + CCT 2M SMART WiFi TUYA CALEX

78,99 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 108,49 zł/1szt.-27% Cena regularna: 108,49 zł brutto/1szt.-27%
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel