DARMOWA DOSTAWA OD 50ZŁ - POCZTEX24 - REGULAMIN

Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak działają lampy solarne?

2022-03-24

Lampy solarne od kilku lat zyskują na popularności, co nie powinno być zaskoczeniem. Powstaje coraz więcej wzorów oświetlenia, dzięki czemu wybór jest szeroki i atrakcyjny, a cena często niska. Decydując się na zakup lamp solarnych, np. do ogrodu lub na balkon, zyskujemy ekonomiczne oraz ekologiczne źródło światła. Jednorazowy wydatek pozwala nam ograniczyć zużycie prądu oraz zadbać o zdrowie naszego środowiska, bez konieczności rezygnacji z oświetlenia. Lampa solarna jest doskonałym rozwiązaniem kiedy chcemy ograniczyć zużycie prądu, ale również wtedy, gdy nie mamy możliwości założenia tradycyjnej instalacji elektrycznej, np. na ogródkach działkowych.

Jak działają lampy solarne?

Wielu osobom lampki solarne kojarzę się z małymi światełkami, bardziej dekoracyjnymi niż faktycznie będącymi źródłem światła. Owszem, istnieje wiele kolorowych wzorów, które tworzą przyjemną, pełną uroku atmosferę. Warto jednak podkreślić, że modele, które obecnie są produkowane i trafiają na półki sklepowe, mogą być samodzielnym oświetleniem zapewniającym dobrą widoczność.

Zatem jak działają lampy solarne, w jaki sposób generują energię i oświetlenie?
Zasada ich działania jest bardzo prosta. Na oprawie zamontowane są specjalne panele słoneczne, dopasowane wielkością do modelu. Kiedy w ciągu dnia promienie słoneczne padają na ogniwo fotowoltaiczne, zamienia ono energię słoneczną na energię elektryczną. Specjalnie zaprojektowane akumulatory, które są umieszczone wewnątrz lampy, przechowują nagromadzoną energię, którą można wykorzystać po zmierzchu zamiast tradycyjnej elektryczności.

jak działają lampy solarne

Jak zbudowana jest lampa solarna?

Budowa lampy solarnej może się różnić w zależności od modelu, np. lampka wbijana w ziemię posiada specjalny trzonek, zaś wiszące odpowiedniki mają specjalne haczyki lub łańcuszki. Istnieją jednak pewne elementy stałe, które występują w każdej odmianie. Jest to fotorezystor, bateria słoneczna, szkiełko chroniące panel słoneczny, płyta kontrolera, akumulatory magazynujące energię oraz przełącznik, który umożliwia włączenie światła po zmierzchu. Oczywiście w skład lampy wchodzą również diody lub żarówki LED, które pobierają niewielką ilość prądu, dając jednocześnie mocne światło.

Jeżeli wiemy już, jak działają ogrodowe lampy solarne, to jak najlepiej wykorzystać ich potencjał? Oczywiście lampki umieszczamy w miejscach, w których najbardziej potrzebujemy światła. Jeśli planujemy oświetlić ścieżkę przez ogród, dobrze jest sprawdzić promień oświetlenia, aby umiejscowić lampki w odpowiedniej odległości. Należy pamiętać, że lampy czerpią swoją energię z promieni słonecznych, dlatego zadbajmy o to, aby żadne drzewa, krzewy lub inne przedmioty znajdujące się w ogrodzie, nie zasłaniały dostępu do światła. O ile w słoneczny dzień lekki cień nie jest dużym problemem, o tyle w pochmurne dni w okresie jesienno-zimowym będzie to znacząco wpływać na poziom naładowanej baterii. Warto co kilka dni przeczyścić mokrą szmatką powierzchnię lampy solarnej, aby usunąć zabrudzenia utrudniające ładowanie.

jak działają ogrodowe lampy solarne

Z większości lamp solarnych można korzystać przez cały rok, nawet w okresie zimowym. Jednak aby zachować jak najdłuższą żywotność akumulatora, dobrze jest w największe mrozy schować lampki do domu. Pamiętaj, że lampy słoneczne zużywają się wraz z biegiem czasu. Czasem jednak wystarczy wymienić akumulator na nowy, aby znów cieszyć się dobrą jakością światła.

Dlaczego lampy solarne nie świecą?

  • Jeśli posiadasz nową lampę, a mimo to nie świeci, to istnieje kilka możliwych powodów tego stanu:
  • zapomniałeś ściągnąć folię zabezpieczającą, która uniemożliwia ładowania; lampa nie zdążyła się naładować – była w cieniu lub panel jest zabrudzony;
  • akumulator mógł zostać zalany wodą, jeśli nie posiada odpowiedniej szczelności;
  • doszło do uszkodzenia przewodu łączącego baterię z panelem słonecznym.

jak działają lampki solarne

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022

Polecane

Lampa Ogrodowa LED Solarna Kinkiet Elewacyjny KAPUAS 1,5W 4000K IP44 z Czujnikiem Ruchu Czarna RABALUX Promocja

Lampa Ogrodowa LED Solarna Kinkiet Elewacyjny KAPUAS 1,5W 4000K IP44 z Czujnikiem Ruchu Czarna RABALUX

101,79 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 113,10 zł/1szt.-10% Cena regularna: 113,10 zł brutto/1szt.-10%
Lampa Ogrodowa LED Solarna Wbijana MORA 0,16W 3000K IP23 Czarna RABALUX Promocja

Lampa Ogrodowa LED Solarna Wbijana MORA 0,16W 3000K IP23 Czarna RABALUX

24,48 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 27,20 zł/1szt.-10% Cena regularna: 27,20 zł brutto/1szt.-10%
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel