Jak dobrać zasilacz do taśmy LED?
Jakie funkcje pełni zasilacz LED?
Oświetlenie LED różni się od tradycyjnego tym, że jest zasilane prądem stałym. Taśmy z diodami wymagają też mniejszego napięcia i mocy, której wartość jest zmienna, zależnie od liczby diod. Ma to duże znaczenie przy tworzeniu instalacji. Oznacza bowiem, że im dłuższa jest taśma i im więcej zawiera punktów świetlnych, tym mocniejszego potrzebuje źródła zasilania.
Kluczową funkcją zasilacza jest konwertowanie prądu przemiennego o napięciu 230 V na prąd stały 12 V lub 24 V. Dlatego moduł zawsze montuje się pomiędzy źródłem zasilania a taśmą z diodami. Jak dobrać zasilacz do taśmy LED? Przede wszystkim powinien on być przeznaczony konkretnie do LED-ów, stałoprądowy, stabilizowany oraz dostosowany mocą do długości taśmy.
Rodzaje zasilaczy LED
Przed podjęciem decyzji, jaki zasilacz do taśmy LED będzie najlepszy, warto poznać dostępne na rynku produkty z tej kategorii. W technologii LED znajdują zastosowanie dwa typy takich modułów: napięciowe i prądowe. Do taśm LED-owych stosuje się te pierwsze, w których napięcie jest stabilizowane i gdzie prąd jest uzależniony od rezystancji obciążenia. Ponadto urządzenia te dzieli się też na:
- hermetyczne – charakteryzują się szczelną obudową oraz zabezpieczeniem części elektronicznych specjalną masą, dzięki której są one odporne na przenikanie wilgoci. Takie zasilacze są przeznaczone do montażu na zewnątrz budynków oraz w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności (basen, łazienka),
- dopuszkowe – wyróżniają się dyskretnym montażem, który zapewnia umieszczenie modułu elektronicznego w specjalnej puszce. Można ją ukryć w ścianie lub innymi elemencie zabudowy, dzięki czemu pozostaje niewidoczna. Takie zasilacze sprawdzają się przy oświetleniu schodów,
- gniazdkowe czy też wtyczkowe – kształtem przypominają ładowarkę do telefonu. Wtyczka do gniazdka elektrycznego ma duże rozmiary, ponieważ w jej wnętrzu znajduje się transformator napięcia,
- typu desktop – są najbardziej znane przeciętnym użytkownikom również z zasilania innych urządzeń, takich jak np. laptopy. Są to modele wtyczkowe o dużej mocy, sięgającej nawet 100 W przy napięciu 12 V. Są wyposażone w dodatkową obudowę i wyposażone w gniazdo oraz niezależny kabel zasilający,
- meblowe – przeznaczone do zasilania oświetlenia zabudowy meblowej, wnętrza szafek itp.,
- modułowe lub instalacyjne – są to zasilacze przeznaczone do bezpośredniego łączenia z przewodami prądowymi wyprowadzanymi ze ściany. Stosuje się je głównie w warunkach przemysłowych.
Jak obliczyć moc zasilacza?
Zastanawiając się, jaki zasilacz do taśmy LED będzie najodpowiedniejszy, nie można zapomnieć o jego mocy. W dokonaniu właściwego wyboru pomoże wykonanie prostego obliczenia. Do jego wykonania potrzebne są dwie informacje:
- moc znamionowa 1 metra taśmy,
- długość taśmy LED.
Warto pamiętać, że taśmy SMD czy RGB mogą być wyposażone w diody różnego typu (zróżnicowane rozmiary, kolory), podobnie jak różne może być ich zagęszczenie na taśmie. Dlatego parametry taśmy są decydujące przy wyborze zasilacza. Do jej obliczenia można zastosować wzór:
długość taśmy*moc znamionowa metra taśmy (W/m)*110%= minimalna moc zasilacza
Mnożenie wartości przez 110% jest równoznacznie z dodaniem tzw. zapasu. Jednocześnie moc zasilacza nie może być mniejsza od obliczonej, ale może ją przekraczać. Nie jest dopuszczalne łączenie dwóch zasilaczy w celu uzyskania potrzebnej mocy.
Zabezpieczenia zasilaczy
Poza mocą zasilacza LED należy też zwrócić uwagę na jego dodatkowe zabezpieczenia. Jeśli oświetlenie będzie się znajdować na zewnątrz, trzeba zadbać o odpowiednią klasę szczelności IP. Moduł powinien też być wyposażony w trzy rodzaje zabezpieczeń:
- przeciwnapięciowe,
- przeciwzwarciowe,
- przeciwprzeciążeniowe.
Jeśli chodzi o klasę szczelności optymalną do pracy w trudnych warunkach, dobrym wyborem będzie urządzenie o wyższym lub równym 65. Szczelność całkowitą zapewnia IP67.
Sposoby podpinania zasilaczy do taśm i oświetlenia
Montaż instalacji oświetleniowej LED wymaga przede wszystkim dokładnego zaplanowania położenia wszystkich elementów. Warto wiedzieć, że prąd dostarczany do poszczególnych diod w taśmie jest coraz słabszy wraz ze wzrostem odległości od zasilacza. Dlatego jeśli zasilacz będzie miał zbyt małą moc, najdalsze diody będą świecić słabiej lub wcale. Przykładowo dla taśmy o długości 5 m umieszczony na jej początku zasilacz 12 V do ostatnich diod dostarczy prąd o napięciu 10 V.
Problem nierównego świecenia rozwiąże odpowiednie podłączenie taśmy LED do zasilacza:
- przy taśmie o długości 5 m – na początku odcinka,
- przy taśmie o długości ponad 5 m – w środku, pomiędzy dwoma odcinkami.
Warto też wiedzieć, jak podłączyć taśmę LED do zasilacza określonego typu:
- zasilacz wtyczkowy – przewody taśmy podłącza się do końcówek gniazda DC, na stałe połączonego z zasilaczem,
- zasilacz modułowy – przewody należy przykręcić do styków w górnej części transformatora: czerwony do plusa, czarny do minusa,
- zasilacz hermetyczny – połączenia wymagają zarówno przewody zasilania (brązowy i niebieski), jak i LED-owe (czerwony i czarny). Można to zrobić za pomocą złączek lub przylutować.
eśli nie wiesz, jak dobrać zasilacz do taśmy LED czy też jak podłączyć taśmę LED do zasilacza, odwiedź sklep z oświetleniem LEDDO. Znajdziesz w nim wiele produktów, dzięki którym zbudujesz optymalną instalację i dobierzesz do niej wszystkie potrzebne komponenty. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci w wyborze i wyjaśnimy najistotniejsze kwestie instalacyjne.