Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dlaczego taśma LED mruga?

2022-12-30
Dlaczego taśma LED mruga?

Zapewne wszyscy jesteśmy świadomi niezaprzeczalnych zalet oświetlenia LED. Rozwiązanie to w znacznym stopniu zyskało na popularności między innymi dzięki temu, że jest ono bardziej przyjazne środowisku ze względu na jego energooszczędność. Trudno nie docenić też jego funkcjonalności, gdyż daje znacznie szersze możliwości aranżacji oświetlenia, niż tradycyjne wersje źródeł światła. Jednakże - jak każde inne urządzenie może ulec awarii lub zużyciu. Najczęstszym problemem, który występuje w ich przypadku, jest mruganie lub miganie emitowanego światła. Pomijając oczywisty dyskomfort i niesatysfakcjonujące wrażenia wizualne - intensywne mruganie źródeł światła może negatywnie wpłynąć na nasz wzrok, koncentrację i ogół samopoczucia.

Dlaczego taśma LED miga? Najczęstsze przyczyny

Jest kilka kwestii, które należy sprawdzić w sytuacji, w której zastanawiamy się, dlaczego taśma LED mruga. Warto zacząć od samej charakterystyki diod - ze względu na ich wysoką czułość w porównaniu do tradycyjnego oświetlenia, w przypadku zmian napięcia może pojawić się zjawisko migotania czy mrugania światła. Kupując markowe taśmy LED, problem ten nie powinien pojawiać się samoistnie - renomowani producenci stosują w zasilaczach odpowiednie filtry.

Źle dobrany zasilacz

Pierwszym winowajcą mogącym odpowiedzieć nam na pytanie, dlaczego taśma LED miga, jest zasilacz. Zasilacze wątpliwej jakości, z nieautoryzowanych źródeł często nie posiadają wspomnianego wyżej filtra, który gwarantuje stabilną pracę diod. Diody SMD, z których najczęściej złożone są taśmy wymagają porządnego zasilacza impulsowego. Zasilacz do taśm LED tego rodzaju to gwarancja odpowiednich zabezpieczeń i stabilnego napięcia. A co, jeśli posiadamy zasilacz z wyższej półki, a nasza taśma LED mruga w dalszym ciągu? Prawdopodobnie nie dopasowaliśmy go do poboru mocy taśmy - sprawdźmy, jakie jest całościowe zapotrzebowanie naszego zestawu (nie tylko samej taśmy LED, ale też sterowników i innych elementów) i dopasujmy zasilacz do tego parametru.

Diody z niepewnego źródła

Diody niskiej jakości to drugi czynnik mogący wyjaśnić, dlaczego taśma LED mruga. Nie szukajmy oszczędności, kupując tego rodzaju oświetlenie z niesprawdzonych źródeł. Najczęściej sprzęt tego rodzaju oznacza częstsze usterki, co przekłada się na większe wydatki - i z oszczędności nici. Dlatego dokonując zakupu, szukajmy oświetlenia, które spełnia odpowiednie wymogi związane z jakością sprzętu, pochodzące od najlepszych producentów; a jeśli przewidujemy, że nasza taśma LED będzie wykorzystywana bardziej intensywnie, nie wahajmy się wybierać modeli premium o jak najwyższej żywotności.

Inne sposoby wyjaśnienia, dlaczego taśma LED mruga

Jeśli mimo sprawdzenia wszystkich powyższych aspektów problem nadal występuje i w dalszym ciągu zastanawiamy się, dlaczego taśma LED miga - problemem może być instalacja elektryczna. W takiej sytuacji niestety mruganie światła będzie widoczne mimo zastosowania wysokojakościowych diod od producentów z odpowiednią renomą, podpiętych do wysokiej klasy zasilacza impulsowego.

Warto zaznaczyć, że problemy te można również zdusić w zarodku, w odpowiedni sposób podchodząc do planowania oświetlenia w danym pomieszczeniu. Jeśli prawidłowo zaprojektujemy instalację, wybierzemy właściwe komponenty i materiały - minimalizujemy ryzyko wystąpienia opisywanych awarii i mamy większą pewność, że nie będziemy musieli później zastanawiać się, dlaczego taśma LED mruga.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel