Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak światło może pomóc zmienić wygląd pomieszczenia?

2024-03-13
Jak światło może pomóc zmienić wygląd pomieszczenia?

Sztuczne światło ma przede wszystkim zapewnić widoczność w momencie, w którym za oknem robi się ciemno, szaro i ponuro. Jest to funkcjonalny aspekt oświetlenia wnętrz. Istnieje jednak jeszcze jeden. Światło to nie tylko praktyczne rozwiązanie. Dzięki niemu możesz również zmienić nastrój w danym pomieszczeniu. Od lat eksperci od projektowania wnętrz podkreślają znaczenie odpowiedniego oświetlenia w transformacji przestrzeni. Jednakże, jak dokładnie światło może zmienić wygląd pomieszczenia? Sprawdź w naszym artykule.

Jedno źródło światła to za mało

Bardzo często nie chcąc przesadzić z nadmierną liczbą źródeł światła w pomieszczeniu, wpada się w pułapkę ograniczenia do jednego, maksymalnie dwóch. Brak różnorodności w oświetleniu sprawia, że przestrzeń staje się płaska i pozbawiona głębi. Jest to jakby obcinanie wymiarów. Konsekwencją tego jest nudny wygląd danego miejsca. Aby uniknąć tego efektu, warto wykorzystać różne rodzaje oświetlenia. Możemy zastosować oświetlenie ogólne, które rozświetli całe pomieszczenie, ale również oświetlenie zadaniowe, które skoncentruje się na konkretnych obszarach, jak strefa wypoczynku z telewizorem i sofą czy roboczy kuchenny blat. To jednak nie wszystko. Nie możesz także zapomnieć o roli oświetlenia dekoracyjnego, które może dodatkowo podkreślić wybrane elementy wystroju.

Oświetlenie sypialni

Korzystając z różnorodnych źródeł światła, będziesz w stanie stworzyć bogatsze i bardziej interesujące wnętrze. Światło padające z różnych kierunków nadaje głębi pomieszczeniu, tworząc ciekawe cienie i refleksy. To podejście sprawia, że wnętrze staje się trójwymiarowe i dynamiczne.

Jak stworzyć przytulny nastrój w pomieszczeniu?

Oświetlenie - liczba źródeł, moc oraz barwa światła w domu - jest w stanie wpływać na nasze samopoczucie czy nawet zdrowie. Z pewnością zauważyłeś, że w słoneczne dni mamy o wiele więcej energii, z kolei w pochmurne ciężko jest wyjść z łóżka czy mieszkania. Tak samo jest w przypadku sztucznego oświetlenia. Dzięki niemu możesz stworzyć przestrzeń do produktywnej pracy, romantyczny nastrój czy wyciszyć się z książką. Jak to zrobić?

Odmień wnętrze za pomocą kinkietów

Kinkiety to jeden z prostszych sposobów na odmianę wnętrza. Stanowią one świetną alternatywę dla oświetlenia górnego. Kinkiety, których światło skierowane jest w górę, sprawią, że pomieszczenie będzie wydawać się wyższe. Z kolei świecące w dół podkreślą szerokość pomieszczenia i wprowadzą przytulny nastrój.

Kinkiety warto rozmieścić symetrycznie na ścianie w pokoju czy korytarzu. Są to delikatne punkty świetlne, które nie wpłyną negatywnie na aranżację pomieszczenia. Możesz je znaleźć w ofercie Leddo w szerokim wachlarzu - od klasycznych po nowoczesne.

Kinkiety ścienne

Bogata oferta lamp stojących i stołowych

Dzięki bogatej ofercie rynku możesz całkowicie odmienić nastrój panujący w danym pomieszczeniu. Weźmy pod lupę np. lampy podłogowe. Ustawione w rogu sypialni czy salonu mogą być dyskretnym światłem akcentującym. Możesz ją również umieścić za kanapą w strefie wypoczynku. W tym przypadku podkreśli ona relaksacyjną funkcję miejsca.

Innym rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę, są lampy stołowe. Dają one efekt rozproszonej poświaty i delikatnego blasku. Możesz je umieścić na komodzie, stoliku kawowym czy szafce nocnej. Doskonale sprawdzą się także w przypadku kuchennych blatów.

Lampy stojące

Światło - element, który odmieni każde pomieszczenie

Dzięki różnym rodzajom źródeł światła możesz zmieniać nastrój w pomieszczeniu, tworząc atmosferę relaksu, energii lub intymności. Ogranicza Cię tylko Twoja własna kreatywność. Rodzajów oświetlenia jest wiele i tylko od Ciebie zależy, jak zaaranżujesz daną przestrzeń.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2024

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel