DARMOWA DOSTAWA OD 79ZŁ* - PACZKOMATY INPOST - REGULAMIN

Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Akumulatory w lampach solarnych - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

2024-06-27
Akumulatory w lampach solarnych - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Lampy solarne LED stanowią coraz bardziej popularne rozwiązanie w zakresie oświetlenia zewnętrznego. Jednym z elementów, który wpływa na ich wydajność i trwałość, są akumulatory. Pojemność baterii oraz ich żywotność bezpośrednio przekładają się na czas, przez który lampy mogą efektywnie świecić po zachodzie słońca. W naszym artykule zgłębimy ten temat od podszewki. Po lekturze z pewnością będziesz w stanie dobrać odpowiedni rodzaj do swojego oświetlenia. Miłej lektury!

Jakie są rodzaje akumulatorów dostępnych w lampach solarnych?

Zanim przejdziemy do najważniejszych cech baterii w lampach solarnych, musisz wiedzieć, jakie rozwiązania są stosowane przez producentów. Wyróżnia się 3 główne rodzaje akumulatorów:


  • Akumulatory kwasowo-ołowiowe - są używane w lampach solarnych od lat. Ich główną zaletą jest niska cena i szeroka dostępność. Jednakże mają one swoje wady. Charakteryzują się ograniczoną żywotnością oraz wymagają regularnej konserwacji. Dodatkowo są one stosunkowo ciężkie i zajmują więcej miejsca w porównaniu do nowocześniejszych alternatyw.
  • Akumulatory litowo-jonowe - zdobywają coraz większą popularność w zastosowaniach solarnych. Są lżejsze i bardziej kompaktowe niż akumulatory kwasowo-ołowiowe, co ułatwia ich instalację i transport. Mają również wyższą gęstość energii, co pozwala na magazynowanie większej ilości energii w mniejszej objętości. Minusem jest jednak wyższa cena w porównaniu do tradycyjnych akumulatorów kwasowo-ołowiowych.
  • Akumulatory litowo-żelazofosforanowe - są to tzw. akumulatory LiFePO4. To jedne z najnowocześniejszych baterii dostępnych na rynku. Ich zaletą jest długa żywotność oraz wysoka wydajność. Są również przyjazne dla środowiska. Nie musisz się także obawiać użytkowania, gdyż ten rodzaj akumulatorów jest stabilny, a co za tym idzie bezpieczny. Musisz się jednak przygotować na większy wydatek. Mimo to cena w zestawieniu z licznymi korzyściami jest naprawdę tego warta.
Naświetlacz solarny

Czym jest pojemność akumulatora lampy?

Jest to parametr, który określa, ile ładunku elektrycznego jest w stanie zmagazynować w swoich ogniwach bateria. Zazwyczaj wartość ta jest wskazywana przez producenta w watogodzinach (Wh) lub kilowatogodzinach (kWh). Pamiętaj, że pojemność nie jest stała przez cały okres użytkowania. Wraz z każdym pełnym cyklem, wartość spada. W związku z tym żywotność danego modelu podawana jest za pomocą cykli.

Sprawdź również, co musisz wiedzieć o lampach solarnych z naszego poprzedniego tekstu!

Czym jest żywotność baterii lampy solarnej?

Żywotność baterii mierzona jest w cyklach ładowania i rozładowania, które akumulator jest w stanie wytrzymać, zanim jego pojemność zacznie znacząco spadać. Jeden cykl to pełne naładowanie i rozładowanie akumulatora. Wysokiej jakości produkty mogą wytrzymać od 500 do 1000 cykli lub więcej, co oznacza długie lata użytkowania w normalnych warunkach.

W jaki sposób zadbać o żywotność akumulatora?

Parametry użytkowe akumulatorów lamp solarnych mogą zostać zwiększone. W jaki sposób? Wystarczy do tego odpowiednie użytkowanie. Pierwszym czynnikiem, który wpływa na żywotność baterii, jest temperatura. Idealnie byłoby, gdyby lampy były użytkowane w temperaturze od 0 do 35 stopni Celsjusza. Niestety czasem nie mamy wpływu na ten element.

Drugi sposób, aby zwiększyć żywotność baterii, jest zadbanie o stopień rozładowania. Najlepiej, aby rozładowywał się maksymalnie do 50%. W zasadzie niemożliwe jest, aby bateria rozładowała się do 0. Akumulator doładowuje się przecież w ciągu dnia. Mimo to warto pamiętać o tym, aby umieścić lampę w dobrze nasłonecznionym miejscu. W ten sposób liczba cykli może zwiększyć się dwukrotnie.

Panel solarny

Dobór odpowiedniej pojemności oraz dbanie o trwałość akumulatorów pozwala na efektywne i długotrwałe działanie lamp solarnych. Wykorzystaj tę wiedzę przy zakupie lamp i stosuj się do praktycznych wskazówek - w ten sposób maksymalnie wykorzystasz potencjał produktu!

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel