Jakie oświetlenie do ogrodu wybrać?

Jakie oświetlenie do ogrodu wybrać?

Odpowiednie urządzenie ogrodu, jest prawie tak samo ważne, jak budowa i urządzenie wymarzonego domu. Poza konkretnymi roślinami i meblami ogrodowymi, warto zwrócić uwagę również na ogrodowe oświetlenie. W sezonie wakacyjnym spędzamy w nim przecież sporo czasu, także po zachodzie słońca. Jakie oświetlenie do ogrodu wybrać, aby lampy nie tylko dobrze spełniały swoją funkcję, ale również dodawały przestrzeni uroku i charakteru? Podpowiadamy!

Oświetlenie tarasu lub altany

W pierwszej kolejności dobrze jest zadbać o odpowiednie oświetlenie tarasu bądź altany, w zależności od tego, gdzie planujemy głównie spędzać czas. W obu przypadkach doskonale sprawdzą się lampki w formie girlandy solarnej. Tego typu lampy wspaniale rozświetlają ogród, tworząc wyjątkowy, romantyczny i przytulny klimat. Najlepiej prezentują się zawieszone na balkonie nad tarasem, a także na poszczególnych elementach altany czy między drzewami. Tworzą charakterystyczną grę świateł i cieni, dzięki czemu światło jest rozproszone i bardzo delikatne. Świetnie sprawdzi się tu girlanda solarna marki Polux, która cechuje się niską ceną i wspaniałym efektem wizualnym.

girlanda solarna Polux

Równie klimatyczne światło otrzymamy rozstawiając w strategicznych miejscach specjalne latarnie w słoikach. Słoik szklany latarenka ma w środku ozdobną linkę z ledowymi diodami, które bardzo subtelnie oświetlają przestrzeń.

słoik szklany latarenka

Bardzo stylowo prezentują się lampiony ułożone między roślinami czy postawione obok mebli ogrodowych.

Oświetlenie ziemne

Oprócz oświetlenia miejsca, w którym będziemy relaksować się i spędzać czas, warto wybrać do swojego ogrodu także specjalne lampy, które wbijane są do ziemi. Lampy tego typu będą nie tylko dekoracyjnym, ale i praktycznym oświetleniem ogrodu. Możemy podkreślić nimi wijące się w trawie ścieżki i alejki oraz podjazd do garażu czy drzwi wejściowe. Lampy ziemne w stylowy sposób oświetlają również oczka wodne czy kompozycje roślinne.

lampy ziemne

Jednymi z najczęściej wybieranych lamp są lampy typu mleczna kula wbijana w ziemię, a także specjalne słupki ogrodowe czy reflektory. Te ostatnie często wykorzystywane są do oświetlania poszczególnych punktów zewnętrznej elewacji domu, co daje bardzo nowoczesny i luksusowy efekt. Proponujemy przede wszystkim reflektor Blake, czyli ledowy reflektor o podwyższonej szczelności.

reflektor do ogrodu

Zalety lamp solarnych

Kiedy wiemy już jakie oświetlenie do ogrodu warto wybrać, pojawia się pytanie: lepiej sprawdzą się klasyczne lampy podłączane do prądu czy może nowoczesne lampki solarne? Zdecydowaną zaletą i wyższością lamp solarnych nad lampami podłączanymi do prądu jest fakt, iż nie wymagają tworzenia kosztownej i trudnej w wykonaniu instalacji elektrycznej. Dodatkowo, ich zamontowanie jest naprawdę banalne, co w połączeniu z niskim kosztem sprawia, że są niesamowicie uniwersalne i sprawdzą się w każdym ogrodzie. Każda lampa solarna posiada specjalny czujnik zmierzchu, dzięki czemu nie musimy pamiętać o codziennym włączaniu ich czy wyłączaniu, gdy na zewnątrz robi się jasno. Polecamy przede wszystkim lampy solarne marek Polux, Kobi oraz Ledvance.

Zalety klasycznych lamp ogrodowych

Jeśli jednak zależy nam na mocnym oświetleniu jakiegoś punktu w ogrodzie, warto postawić na klasyczne lampy podłączane do prądu. Mają one bowiem znacznie większą moc i świecą po prostu mocniej. W tym przypadku polecamy przede wszystkim lampy w formie stojących słupków czy reflektorów. Tego typu oświetlenie stosuje się zazwyczaj do oświetlania podjazdu oraz ścieżki, co znacznie ułatwia poruszanie się wokół posesji. Wspomniane słupki są niezwykle wytrzymałe i świetnie sprawdzają się przez cały rok niezależnie od temperatury czy warunków atmosferycznych. Świetnie sprawdzą się tu słupki typu słupek stalowy Livia bądź aluminiowy Bollard.

słupki ogrodowe

Charakteryzuje je bardzo wysoką odporność na uderzenia, a także na wnikanie wody czy pyłów.

Podsumowanie

Urządzając swój ogród, pamiętaj więc o odpowiednim jego oświetleniu. Przyniesie to nie tylko praktyczne, ale również dekoracyjne korzyści. Oferowane przez nas solarne lampy ogrodowe nie tylko doskonale oświetlą ścieżkę czy podjazd, lecz stworzą także wyjątkowy i przytulny klimat, który idealnie sprawdzi się podczas wieczornego relaksu w ogrodzie. Nie musisz inwestować w drogie i trudne do zamontowania rozwiązania. Wystarczy urokliwa girlanda solarna oraz kilka słupków ogrodowych, a otrzymasz nowoczesny i stylowy ogród. Więcej inspiracji znajdziesz w naszym sklepie w kategorii Oświetlenie Ogrodu - zapraszamy!