Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie oświetlenie wybrać do obiektów przemysłowych?

2024-01-31
Jakie oświetlenie wybrać do obiektów przemysłowych?

Odpowiednie oświetlenie w obiektach przemysłowych i magazynowych to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim bezpieczeństwa i efektywności pracy. W przypadku magazynów, gdzie pracownicy często muszą identyfikować, sortować lub etykietować produkty, dobre oświetlenie znacznie ułatwia te zadania. Do tego długie godziny pracy w warunkach słabego oświetlenia mogą prowadzić do zmęczenia wzroku i ogólnego zmęczenia pracowników. W tym artykule pomożemy Ci stworzyć idealną przestrzeń do pracy. Miłej lektury!

Wymagania normy europejskiej PN-EN 12464-1 dla oświetlenia różnych powierzchni

Norma Europejska PN-EN 12464-1 precyzyjnie określa wymagania dotyczące oświetlenia w magazynach, uwzględniając różne strefy oraz funkcje przestrzeni. Zgodnie z normą, natężenie światła jest kluczowym czynnikiem wpływającym na efektywność pracy, bezpieczeństwo oraz komfort w magazynie.

Przykładowo w obszarach niskiego składowania norma zaleca utrzymanie natężenia światła na poziomie od 100 do 200 luksów [lx] (jeden luks jest równy jednemu lumenowi na metr kwadratowy). To zakres, który gwarantuje odpowiednią widoczność przy operacjach, takich jak kompletacja czy etykietowanie produktów. Różnice w natężeniu światła mogą być dostosowywane do konkretnych potrzeb danego obszaru. W strefach wysokiego składowania norma podnosi optymalne natężenie światła do 200 luksów [lx]. W magazynach z półkami, gdzie konieczne jest precyzyjne umieszczenie i identyfikacja towarów na wyższych regałach, wyższe natężenie światła przekłada się na zwiększoną widoczność i redukcję ryzyka popełnienia błędów.

Wartość natężenia światła zmienia się wraz z zakresem obowiązków, które wykonywane są w danej przestrzeni. Oświetlenie hali produkcyjnej czy magazynu wymaga nie tylko dobrania odpowiednich opraw. Znaczącą kwestią jest także rozmieszczenie punktów świetlnych. Zaprojektowanie całego układu może być trudnym zadaniem. W związku z tym warto skorzystać z pomocy specjalistów.

Oswietlenie magazynów

Jakie lampy wybrać do obiektów przemysłowych?

Wybór odpowiednich produktów oświetleniowych jest kluczowy dla osiągnięcia optymalnych warunków w różnych obszarach magazynowych. Warto zatem zapoznać się z różnymi rozwiązaniami w tym zakresie.

Pyłoszczelna lampa hermetyczna LED

Oprawy hermetyczne LED pyłoszczelne to doskonałe rozwiązanie do obszarów magazynowych, gdzie występuje duże zapylenie. Specjalna konstrukcja zapewnia szczelność, chronią świetlówki przed kurzem i wilgocią. Dodatkowo technologia LED gwarantuje wysoką efektywność energetyczną, co przekłada się na niższe koszty eksploatacyjne.

Lampa przemysłowa LED typu HIGHBAY

Obszary przemysłowe o dużej wysokości wymagają specjalistycznego oświetlenia, dlatego lampa przemysłowa LED typu HIGHBAY jest idealnym wyborem. Wysoki strumień światła sprawdza się doskonale w halach produkcyjnych czy magazynach wysokoskopowych.

Oprawy HighBay

Naświetlacze LED

Naświetlacze LED są niezastąpione w obszarach wymagających intensywnego oświetlenia, takich jak place załadunkowe czy otwarte przestrzenie magazynowe. Dzięki szerokiemu kątowi rozbicia światła skutecznie oświetlają duże powierzchnie, jednocześnie zapewniając równomierne nasłonecznienie.

Lampy uliczne

Lampy uliczne LED znajdują zastosowanie w oświetlaniu parkingów, obszarów handlowych oraz przemysłowych. Dzięki wysokiej efektywności energetycznej, długiej żywotności i możliwościom dostosowania intensywności światła, stanowią nowoczesne i ekonomiczne rozwiązanie (dzięki panelom solarnym), poprawiając bezpieczeństwo na różnych obszarach.

Naświetlacze, lampy uliczne

Świetlówki LED

Mogą zastępować tradycyjne świetlówki, a do tego oferują szereg zalet, takich jak niższe zużycie energii, dłuższa żywotność i lepsza kontrola nad natężeniem światła. Świetlówki LED idealnym rozwiązaniem do obszarów biurowych, gdzie istotne jest komfortowe oświetlenie bez zbędnych fluktuacji światła.

Panele LED podtynkowe i nadtynkowe typu kaseton

To nowoczesne i eleganckie rozwiązanie do oświetlenia biur, pomieszczeń socjalnych czy obszarów administracyjnych w obiektach przemysłowych. Panele LED dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach, co pozwala na elastyczne dostosowanie oświetlenia do konkretnych potrzeb.

Panele LED

Oprawa nadtynkowa rastowa LED

Oprawy nadtynkowe rastowe LED to doskonałe rozwiązanie do miejsc, gdzie konieczne jest umieszczenie oświetlenia na powierzchni sufitu. Charakteryzują się prostą instalacją oraz trwałą konstrukcją. Są idealnym wyborem do magazynów o niewielkiej wysokości, gdzie konieczne jest maksymalne oświetlenie przy jednoczesnym oszczędzaniu przestrzeni.

Dostosuj oświetlenie do swoich potrzeb

Wybór odpowiedniego oświetlenia w obiektach przemysłowych i magazynowych wymaga uwzględnienia specyfiki danego obszaru. Różnorodne opcje pozwalają dostosować rodzaj i moc do konkretnych potrzeb. Przy podejmowaniu decyzji warto kierować się zarówno efektywnością energetyczną, trwałością, jak i specyficznymi wymaganiami danego obszaru. W końcu tu chodzi o zdrowie pracowników.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel