DARMOWA DOSTAWA OD 50ZŁ - POCZTEX24 - REGULAMIN

Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Oświetlenie ogrodowe z czujnikiem - na co zwrócić uwagę?

2024-05-08
Oświetlenie ogrodowe z czujnikiem - na co zwrócić uwagę?

Oświetlenie zewnętrzne musi być nie tylko estetyczne, ale również funkcjonalne. Jak połączyć obie te funkcje? Rozwiązaniem, które z pewnością przypadnie Ci do gustu i wpisze się w Twoje potrzeby, jest oświetlenie zewnętrzne z czujnikiem. Wówczas możesz liczyć na mniejsze zużycie energii elektrycznej, a jednocześnie dokładnie oświetlisz wybraną przestrzeń. Wybór odpowiedniego rodzaju nie jest jednak łatwy. Nasz poradnik ma za zadanie ułatwić Ci podjęcie decyzji. Zaczynajmy!

Dlaczego warto zdecydować się na oświetlenie zewnętrzne z czujnikiem?

Jednym z najważniejszych argumentów przemawiających za wyborem lampy ogrodowej z czujnikiem ruchu jest fakt, że nie musisz martwić się o ręczne włączanie i wyłączanie oświetlenia. Dzięki wbudowanemu detektorowi urządzenie samo reaguje na obecność osób w jej pobliżu, co zapewnia komfortowe korzystanie z przestrzeni wokół domu czy ogrodu, bez konieczności poszukiwania przełącznika w ciemnościach. To nie tylko wygoda, ale także zwiększone bezpieczeństwo, szczególnie gdy wracasz do domu po zmroku.

Lampa ogrodowa z czujnikiem może również stanowić skuteczny sposób na odstraszanie potencjalnych złodziei. Ich natychmiastowe włączanie się w momencie wykrycia ruchu stanowi doskonały sygnał alarmowy, który może odstraszyć intruza lub zwrócić uwagę domowników na potencjalne zagrożenie. To zdecydowanie lepsza opcja niż statyczne oświetlenie, które może być łatwo zignorowane przez niepożądanych gości.

Tradycyjne reflektory, świecące przez całą noc, mogą generować wysokie koszty energii elektrycznej. W porównaniu do nich lampa z czujnikiem ruchu zużywa znacznie mniej energii, ponieważ działa tylko wtedy, gdy jest to naprawdę potrzebne – czyli gdy wykryje ruch. Dodatkowo dostępne są modele z czujnikiem zmierzchu, które automatycznie wyłączają się w ciągu dnia, co dodatkowo przyczynia się do oszczędności.

Oświetlenie wejśćOswietlenie do domu

Jakie są rodzaje lamp z czujnikiem ruchu?

Obecnie na rynku znajdziesz różne rozwiązania w zakresie oświetlenia zewnętrznego z czujnikiem. Producenci stosują zazwyczaj 3 typy:

  • Pasywne na podczerwień - ten typ nazywany jest również PIR. Te lampy wykrywają nie tyle ruch, ile zmiany temperatury w polu działania. Technologia jest w stanie odróżnić temperaturę człowieka od innych statycznych rzeczy. Jest to najpopularniejsza lampa z czujnikiem ruchu dostępna na rynku.
  • Aktywne ultradźwiękowe - emitują one fale dźwiękowe o bardzo wysokiej częstotliwości. Są one niesłyszane dla ludzkiego ucha. Fala odbija się od przeszkód napotkanych po drodze, a następnie wraca do czujnika. Jeśli zostanie ona zniekształcona w jakikolwiek sposób, wówczas oświetlenie się włączy;
  • Aktywne radarowe - działają one na podobnej zasadzie co ultradźwiękowe. W tym przypadku czujnik emituje promienie elektromagnetyczne.

Na jakiej wysokości zamontować kinkiet z czujnikiem ruchu?

Zamontowanie kinkietu z czujnikiem ruchu na wysokości od 1,8 do 2 metrów ma na celu optymalizację wykrywania ruchu i zapewnienie skutecznego oświetlenia obszaru. Na tej wysokości detektor ma lepsze pole widzenia na obszar, który ma oświetlać, co umożliwia wykrycie ruchu z odpowiedniej odległości oraz z odpowiednich kątów.

Zamontowanie czujnika zbyt nisko może ograniczać jego zasięg wykrywania, ponieważ czujnik będzie skierowany głównie w stronę podłoża. Z kolei montaż zbyt wysoko może spowodować, że detektor będzie mniej wrażliwy na ruch na poziomie gruntu i może nie reagować na mniejsze obiekty lub dzieci.

Numer domu z czujnikiemNaświetlacz z czujnikiem

Bez oświetlenia z czujnikiem ruchu poruszanie się po posesji po zmroku byłoby niezwykle trudne. Dzięki tym modelom możesz cieszyć się wygodą oraz bezpieczeństwem. Chyba warto?

Przeczytaj rownież do czego służą naświetlacze LED - poznaj ich zalety i zastosowania.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2024

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel