DARMOWA DOSTAWA OD 50ZŁ - POCZTEX24 - REGULAMIN

Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak i gdzie montować słupki oświetleniowe?

2024-04-24
Jak i gdzie montować słupki oświetleniowe?

Słupki oświetleniowe to już standard podczas aranżacji ogrodu. Łączą w sobie elegancję oraz wysoką funkcjonalność. Dzięki temu stały się doskonałym rozwiązaniem w przypadku ogrodów, podjazdów czy tarasów. Jak odpowiednio zaplanować ich montaż? W tym artykule odpowiemy na to pytanie. Zapraszamy do lektury!

Jak odpowiednio rozmieścić słupki oświetleniowe?

Staranne planowanie rozmieszczenia słupków ma naprawdę olbrzymie znaczenie. Dzięki temu możesz zmaksymalizować ich efektywność oraz wpływ na estetykę przestrzeni. Przemyślane rozmieszczenie pozwala na optymalne wykorzystanie światła, podkreślenie wybranych elementów krajobrazu oraz zapewnienie bezpieczeństwa.

Aby określić optymalną liczbę i rozmieszczenie słupków oświetleniowych, należy wziąć pod uwagę rozmiar i kształt obszaru, który ma zostać oświetlony, a także rodzaj i intensywność światła, jakiego oczekujemy. Ważne jest, aby słupki były rozmieszczone równomiernie, tworząc spójną i funkcjonalną kompozycję świetlną.

Pomiędzy słupkami należy zachować odległości umożliwiające równomierne rozprowadzenie światła. Zadbaj jednocześnie o to, aby uniknąć efektu nadmiernego oświetlenia lub powstawania ciemnych plam. W zależności od mocy źródeł światła i pożądanego efektu rekomenduje się odstępy od 2 do 3 metrów.

Przeczytaj również: Lampy solarne - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Słupki Taxus

Montaż słupków oświetleniowych - jak to zrobić dobrze?

Kiedy już wybrałeś odpowiednie oświetlenie zewnętrzne, zdecydowałeś o jego rozmieszczeniu, możesz w końcu przejść do pracy. Zadbaj o niezbędne narzędzia oraz przedmioty. Są to: oczywiście słupki, betonowy bloczek (do którego przykręcisz lampę), wiertarka z wiertłem do betonu, trójżyłowy przewód w grubej izolacji, nożyk, ołówek i śrubokręt. Co dalej?

  1. Na początek wykop rów na ok. 70 cm do doprowadzenia instalacji elektrycznej. W miejscach, w których będą podłączone lampy, wypuść ponad powierzchnię ok. 15 cm przewodu.
  2. Po zasypaniu rowu ziemi osadź w nim betonowy bloczek. Najpierw jednak wywierć w nim otwór do przeprowadzenia przewodu. Po osadzeniu bloczka wypoziomuj go.
  3. Następnie wywierć otwory pod mocowanie oprawy lampy. Kiedy przeciągniesz przewód, obrób go przy pomocy nożyka i podłącz do kostki lampy.
  4. Przymocuj oprawę do bloczka.
Słupki stojące

Gotowe - właśnie stworzyłeś piękne oświetlenie w swoim ogrodzie!

O czym jeszcze pamiętać podczas montażu słupków oświetleniowych?

Szczególną ostrożność należy zachować podczas instalacji słupków oświetleniowych elektrycznych (230V). Wymaga to przygotowania odpowiedniego podłoża, aby zapewnić długotrwałą i bezpieczną eksploatację. Wilgoć i skraplanie się wody na kloszu lamp, szczególnie w obszarach narażonych na częste zmiany warunków atmosferycznych, takie jak opady deszczu, śnieg, czy silne mrozy, mogą znacznie wpływać na funkcjonalność i trwałość oświetlenia.

Słupki oświetleniowe

Przygotowanie podłoża powinno rozpocząć się od wyboru właściwej lokalizacji dla słupków, z dala od miejsc, gdzie woda ma tendencję do gromadzenia się lub stref, które są szczególnie narażone na intensywne opady. Następnie trzeba wykonać izolację podłoża, która będzie stanowić barierę ochronną dla instalacji elektrycznej. Możesz to zrobić poprzez zastosowanie warstw izolacyjnych lub drenażowych materiałów, które zapobiegną bezpośredniemu kontaktowi elementów elektrycznych z wilgocią. Przy montażu kabli zasilających warto zastosować specjalne rury osłonowe i konduity, które nie tylko chronią przed wilgocią, ale także przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dodatkowo należy pamiętać o zabezpieczeniu połączeń elektrycznych, korzystając z hermetycznych pudełek połączeniowych, które zapewnią dodatkową ochronę przed wodą.

Słupki dogruntoweSłupki ogrodowe

Zastosowanie wymienionych środków izolacyjnych i zabezpieczających nie tylko przyczyni się do przedłużenia żywotności lamp ogrodowych, ale także zapewni ich niezawodne działanie niezależnie od panujących warunków atmosferycznych, gwarantując bezpieczne i estetyczne oświetlenie przestrzeni zewnętrznych przez długie lata.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel