Oświetlenie 12V i 24V. Zalety oświetlenia niskonapięciowego

Oświetlenie 12V i 24V. Zalety oświetlenia niskonapięciowego

Oświetlenie niskonapięciowe jest doskonałym uzupełnieniem tradycyjnej instalacji. Najczęściej rozwiązanie tego typu wykorzystuje się w przypadku podświetlenia wybranych obszarów w domu, a czasem także w ogrodzie. Oświetlenie 12v lub 24v sprawdza się idealnie tam, gdzie nie jest potrzebne dodatkowe światło. Sprawdź, jak wygląda wykorzystanie oświetlenia niskonapięciowego i odkryj największe zalety tego rozwiązania.

Oświetlenie niskonapięciowe - zalety, które docenisz

Oświetlenie 24v lub 12v to coraz chętniej wybierane rozwiązanie, które można dostrzec w wielu domach, a także obiektach biurowych czy przemysłowych. Sprawdza się idealnie między innymi w sytuacji, kiedy chcesz zapewnić dostatecznie dużo światła nocą w wybranym miejscu, a tradycyjna instalacja w tym obszarze nie zda egzaminu. To jedna z najlepszych opcji w korytarzu domu lub przy podświetleniu mebli. Oświetlenie 12v lub 24v zapewnia trzy najważniejsze korzyści. Jest to:

  • bezpieczeństwo,
  • szybki i łatwy montaż,
  • spora mobilność.

Oświetlenie 12v lub 24V wykorzystuje prąd o niskim napięciu. W praktyce oznacza to, że jest wyjątkowo bezpieczne. W przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań instalacyjnych w tym przypadku można uniknąć porażenia - to ważne jeżeli w domu znajdują się niesforne zwierzęta. Co więcej, przy montażu oświetlenia niskonapięciowego, nie ma konieczności korzystania z pomocy elektryka. Wszystkie prace można wykonać samodzielnie. Cała inwestycja nie jest więc dużym wydatkiem.

oświetlenie 12v niskonapięciowe

Oświetlenie niskonapięciowe - wyjątkowo szybki montaż

Oświetlenie niskonapięciowe to przede wszystkim bardzo szybki montaż. Zestaw składa się z kilku podstawowych elementów, które należy ze sobą połączyć - zgodnie z instrukcją producenta. Najważniejsza jest w tym przypadku taśma LED 12V ze specjalnym zasilaczem i sterownikiem.

Oświetlenie niskonapięciowe daje ogromne możliwości w przypadku wyboru miejsca montażu. Można bez problemu umieścić je pod sufitem, w okolicy mebli, a nawet w nich samych. W takim przypadku zastosowanie tradycyjnej instalacji nie byłoby możliwe lub jeżeli byłoby, to nie prezentowałoby się tak dobrze.

oświetlenie niskonapięciowe

Oświetlenie niskonapięciowe a tradycyjne - czym się różnią?

Zastosowanie tradycyjnego oświetlenia bywa kłopotliwe. Przede wszystkim wymaga ono pomocy elektryka z uprawnieniami, gdyż całość jest ze sobą połączona za pomocą przewodów elektrycznych. Niezbędne jest także stałe źródło zasilania. Co za tym idzie, w takim przypadku miesięczne wydatki na energię elektryczną są znacznie wyższe. Oświetlenie niskonapięciowe nie wymaga tak zaawansowanych i skomplikowanych prac. Dodatkowo, przy jego zastosowaniu już po miesiącu widoczne są realne oszczędności na rachunkach. Nie ma to jednocześnie wpływu na jakość światła, jaką się uzyskuje - tym bardziej że oświetlenie niskonapięciowe jest wsparciem i uzupełnieniem tradycyjnych instalacji.

Oświetlenie niskonapięciowe w domu - dopasuj je do własnych oczekiwań

Oświetlenie 24v lub 12v, które wykorzystuje taśmy LED sprawdza się idealnie w praktycznie każdym pomieszczeniu domowym. Można wykorzystać je do podświetlenia np. stopni schodów prowadzących z parteru do pokoi na piętrze. Często stosuje się je również do podświetlania sufitów, mebli czy półek w kuchni. To także możliwość wzbogacenia ściany, na której znajduje się akwarium z rybkami.

Oświetlenie niskonapięciowe korzysta z wyposażenia, które charakteryzuje się wyjątkowo wysoką jakością. Oznacza to, że możliwe jest użytkowanie przez długi czas. Same zasilacze mają trwałość na poziomie 35 tysięcy godzin pracy. Co więcej, podlegają one gwarancji - zależnie od konkretnego produktu i jego modelu jest to 2 lub 3 lata. Wysoka żywotność dotyczy także innych elementów instalacji oświetlenia niskonapięciowego - źródeł, kontrolerów, taśm czy żarówek LED.

Przeczytaj również: Jakie profile LED wybrać?