Jak wybrać lampkę na biurko? Przygotuj odpowiednie miejsce do pracy i nauki!

Jak wybrać lampkę na biurko? Przygotuj odpowiednie miejsce do pracy i nauki!

Przygotowanie stanowiska pracy lub nauki często kończy się na ustawieniu biurka, położeniu komputera...i tyle. Mało kto zwraca uwagę na to, jak jest ono oświetlone. Nie spędzamy przy biurku czasu jedynie w dzień, gdzie naturalne światło oświetla nasze stanowisko pracy. Często pracujemy przy słabszym świetle i właśnie wtedy musimy zadbać o odpowiednie oświetlenie biurka. Czym kierować się przy wyborze lampki biurowej? Zachęcamy do lektury!

Początek roku szkolnego obfituje w wydatki typu przybory szkolne, odzież itp. Często w ferworze szkolnych zakupów zapominamy o bardzo ważnej rzeczy – kupnie lampki na biurko. Wydawałoby się, że nie jest to istotna potrzeba. Nic bardziej mylnego!

Odpowiednie oświetlenie biurka to lepsza kondycja wzroku, przyswajalność wiedzy i większa efektywność

Oczywiście najlepsze do nauki i pracy jest światło naturalne. W naszej szerokości geograficznej i przy liczbie zajęć dzieci i naszych własnych trudno jednak oczekiwać, że “wyrobimy się" z obowiązkami wykorzystując światło słoneczne. Niestety doświetlanie sztucznym światłem w naszych warunkach jest koniecznością, dlatego musimy zadbać o odpowiednio jasne, równomierne, niemęczące oczu oświetlenie.

Dla osób, którzy po raz pierwszy mierzą się z urządzeniem miejsca do nauki dla dziecka czy miejsca pracy dla siebie - zakup lampki na biurko może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Dzisiaj na rynku jest taka ilość produktów, że wybrać te nie tylko ładne, ale i funkcjonalne jest niezwykle trudno. Warto zatem wcześniej przygotować się do tego wydarzenia, zgłębić temat biurka, oświetlenia i dopiero poczynić zakupy.

By ułatwić państwu wybór odpowiedniej lampki na biurko, przygotowaliśmy kilka praktycznych porad.

Lampka biurkowa LED Cosmos Polux

Jak wybrać lampkę na biurko?

Zacznijmy od umieszczenia biurka – powinno stać jak najbliżej okna. Najlepiej frontem lub bokiem, przy czym ważne jest przy ustawieniu bocznym, którą ręką się posługujemy (padającego z okna światła nie możemy przysłaniać sobie ręką). Taka sama reguła dotyczy umieszczenia na biurku lampki. Posługujemy się prawą ręką - lampka stoi z lewej strony, lewą - z prawej. Do wyboru mamy lampki na biurko stojące, z klipsem czy uchwytem mocującym. Ważne, by lampka biurkowa nie zabierała zbyt dużo miejsca roboczego i swobodnie można było zmieniać jej położenie. Istotna jest także możliwość regulacji wysokości (źródło światła powinno standardowo znajdować się 35 cm od blatu roboczego) i kierunku padania światła. Wskazane jest ruchome ramię i klosz lampki. Sprawdzajmy długość przewodu (kabel musi dostawać do gniazdka sieciowego).

To nie tylko dekoracja

Najważniejsza jest funkcjonalność - natężenie, barwa i odpowiednie umieszczenie źródła światła. Lampka ma doświetlać blat roboczy, a nie stanowić głównego oświetlenia pomieszczenia. Żółte światło relaksuje i nie sprzyja koncentracji, dlatego wybierajmy lampki emitujące światło białe neutralne lub zimne, które sprzyja koncentracji. Najlepszym rozwiązaniem jest kupno lampki LED na biurko ze ściemniaczem i wyposażonej w funkcję zmiany barwy. Daje to możliwość dostosowania barwy i natężenia do wykonywanych czynności. Ciepłe światło do relaksu z książką, zimne do wytężonej pracy umysłowej. Dzięki ściemniaczowi lampka biurkowa może posłużyć jako lampka nocna.

Lampka biurkowa LED FRANCO

W przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek, które emitują żółte światło, zużywają dużo więcej energii i nagrzewają się (co grozi poparzeniem przy dotknięciu), diody LED nie nagrzewają się, zdecydowanie mają dłuższą żywotność i pozwalają oszczędzać energię elektryczną. Optymalna barwa światła to 3000 – 4000 K (4000K – barwa biała, neutralna). Dużą rolę odgrywa także wskaźnik oddawania barw, co jest istotne przy pracach z wykresami, mapami (gdzie istotny jest kolor). Powinien być wyższy niż 80.

Lampki na biurko dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Jeśli zgłębiliśmy temat funkcjonalności, możemy przejść do estetyki. Młodszym dzieciom z pewnością spodobają się lamki z motywami bajkowymi, młodzieży nowoczesne, my możemy wybrać retro.

Lampa retro młodzieżowa Lampka nocna żabka LED

Ciekawym rozwiązaniem są lampki z organizerami na przybory. Dostępność modeli i kolorów lamp biurkowych w sklepie LEDDO jest tak duża, że każdy znajdzie odpowiednią dla siebie. Przygotuj odpowiednio miejsce do pracy i nauki z LEDDO już dziś.