Bywają jednak sytuacje, że tradycyjne żarówki, czy też nawet pomniejsze halogeny są zbyt duże i nieporęczne by móc je zainstalować, w niektórych nieprzystępnych i skomplikowanych miejscach. Niekiedy wszelkie próby podjęcia takich instalacji pomimo zmożonego wysiłku i sporych nakładów finansowych kończą się fiaskiem i zadajemy sobie pytanie co w takiej sytuacji jeszcze możemy zrobić. Rozwiązanie tego problemu wydaje się być bardzo proste, ponieważ od momentu gdy diody LED zaczęły rozwijać się w niesamowitym tempie, aż do dnia dzisiejszego znaleziono szeroki szereg zastosowań dla tych świecących micro chipów. Oprócz standardowych form źródła światła znanym nam już dużo wcześniej istnieją także specjalne taśmy, na których montowane są diody LED. Taśmy te stają się coraz bardziej popularne w technice oświetlenia i wydają się być niezastąpione, gdyż dzięki swej dużej elastyczności, małym rozmiarom i wysokiej funkcjonalności, można je stosować w miejscach trudno dostępnych. Warto zwrócić uwagę także na fakt, że taka forma oświetlenia z powodzeniem może wspomóc, a czasem nawet w całości zastąpić główne źródła światła, lecz aby to się stało to dużą rolę odgrywa poprawne rozmieszczenie taśm LED oraz odpowiedni dobór diod. Taśmy LED przede wszystkim wykorzystywane są do podświetlania wnęk, witryn sklepowych, różnego rodzaju wystaw, mebli, regałów, sufitów, schodów, a także szerokich zastosowań dekoracyjnych.

 

1. Dobór taśmy LED

 

W zależności od miejsca jaki chcemy oświetlić, powinniśmy wybrać odpowiedni typ taśmy. Jeśli poszukujemy przyjemnego, ciepłego światła dla naszego pokoju czy sufitu, to wystarczy nam słabsza taśma oznaczona symbolem 150 SMD 3528. Taśma o oznaczeniu 300 SMD 3528 jest nieco mocniejsza i daje trochę więcej światła, aczkolwiek jeśli potrzebujemy naprawdę mocnego oświetlenia dla naszego pomieszczenia należy zastosować wydajniejszy rodzaj taśmy oznaczony symbolem 300 SMD 5050.

 

2. Czym różni się taśma LED z oznaczeniem 150 SMD 3528 od 300 SMD 5050?

 

Liczba początkowa w nazewnictwie informuje nas o ilości (gęstości) rozmieszczenia diod na jednej rolce taśmy LED (5 metrów). Jeżeli taśma ma podaną wartość 150 oznacza to, że na całej długości rolki występuje 150 rozmieszczonych diod LED. Natomiast SMD 3528 i 5050 to nic innego jak wielkość diod zainstalowanych na taśmie. W tej pierwszej zamontowane diody są wielkości 3,5mm x 2,8mm, a w drugiej czyli 5050 mamy umieszczone diody wydajniejsze i większe - 5mm x 5mm. Warto także przed zakupem zwrócić uwagę na takie parametry w taśmie jak klasa IP oraz skrót RGB (red, green, blue). Oznaczenie IP informuje nas o stopniu ochrony przed wnikaniem do urządzenia niebezpiecznych ciał obcych w postaci stałej i cieczy. W zależności od miejsca instalacji taśmy, możemy wybrać taśmę do zastosowań wewnętrznych o oznaczeniu (IP33) oraz do zastosowań, gdzie wymagana jest podwyższona ochrona (IP68), która zapewnia nam między innymi wodoszczelność, dzięki zastosowaniu specjalnego żelu. Z kolei parametr RGB stosuje się dla taśmy LED, która wyposażona została w kolorowe diody pozwalające uzyskać ciekawe efekty kolorystyczne, którymi dowolnie można sterować za pomocą kontrolera RGB.

 

3. Cięcie i łączenie taśmy LED

Jedną z największych zalet taśmy LED jest możliwość jej cięcia na małe kawałki, a także łączenia w długie odcinki, dzięki czemu w łatwy sposób można uzyskać odpowiednią aranżację i efekt świetlny. Jednak należy pamiętać o kilku prostych zasadach zanim przystąpimy do tych czynności, aby nie uszkodzić urządzenia. Do pocięcia taśmy LED na odpowiednie odcinki wystarczą zwykłe nożyczki. Z pomocą przychodzą nam tutaj nadruki na taśmie, które informują nas, w których miejscach bezpiecznie możemy takowe nacięcie zrobić. 1
Łączenie fragmentów taśm również nie jest szczególnie skomplikowane, a cały proces znacząco ułatwia szereg dostępnych akcesoriów takich jak łączniki taśm LED, które pozwalają w prosty sposób utworzyć długie elementy. Przy czym aby uzyskać dobry efekt świetlny, należy pamiętać by taśmy o długości powyżej 5 metrów łączyć równolegle, a nie szeregowo.

4. Odpowiedni zasilacz

Do działania taśm LED niezbędne jest posiadanie odpowiednio dobranego zasilacza o stałym napięciu DC. By dobrać odpowiedni zasilacz należy zastosować proste równanie matematyczne, mianowicie: przy założeniu, że na 1m taśmy potrzeba 4,8W to: Moc zasilacza = [długość taśmy] x 4,8W. W przypadku mocniejszej taśmy w równaniu podmieniamy wartość mocy taśmy potrzebnej do oświetlenia 1 metra.