Dobór odpowiedniej taśmy stanowi nie lada wyzwanie i często może wprowadzić użytkownika w niemałe zakłopotanie. Wszystko to za sprawą ogromnej ilości parametrów określających światło emitowane przez poszczególne paski. Standardowo wielkość jednej rolki taśmy ledowej wynosi 5 metrów, jednak aby odpowiednio dobrać taśmę trzeba zwrócić uwagę na poszczególne jej parametry takie jak:


Moc taśmy LED

 

Pobór mocy taśmy LED wpływa na to z jakim natężeniem światła świeci dany pasek oraz jest istotną informacją dla użytkowników montujących tego typu oświetlenie. Informacja ta pomaga również w doborze odpowiednich zasilaczy LED, które stanowią akcesoria niezbędne do pracy taśm. Pobór mocy określa się najczęściej jako relacje ile watów [W] pobiera dana taśma na 1m lub na 5m (rolka). W ofercie naszego sklepu wysokogatunkowe taśmy LED marki LUMILED występują w następujących przedziałach mocy. Odpowiednio pobór mocy na 1 metr:

4,8W | 7,2W | 9,6W | 12W | 14,4W


Rodzaj diody LED

 

Tematem bezpośrednio powiązanym z mocą taśm LED jest rodzaj diody umieszczony na pasku. W głównej mierze to ten mały punkt decyduje o tym jakie będzie generowane światło. Diody LED SMD bo o nich mowa różnią się między sobą wielkością i kolorem. Im wyższy nr diody, tym ta jest większa, pobiera więcej mocy oraz emituje mocniejsze światło. Wyróżnia się 4 główne rodzaje diod występujących na taśmach LED. Otóż są to diody:

 

SMD 2835 – Należy do grupy najmniejszych i najbardziej energooszczędnych taśm LED (pobór prądu na 1m – 4,8W). Jest bardzo nowoczesna i oddaje proporcjonalną ilość światła do swojej wielkości.

SMD 3528 – Jedna z najbardziej popularnych rodzajów taśm LED znajdujących się obecnie na rynku. Charakteryzuje się małym poborem prądu i przyzwoicie niską ceną. Najlepszy stosunek ceny do jakości.

SMD 5050 – Mocne i również popularne taśmy. Światło generowane przez diody pobiera najwięcej prądu (ok. 14,4W / 1m). Cechuje się tym, że diody te można stosować z powodzeniem jako zamiennik oświetlenia głównego w pomieszczeniach.

SMD 5730 – Taśmy LED klasy Premium. Odznaczają się bardzo wysokim strumieniem świetlnym, który wynosi do 1800lm/1m. Diody 5730 dają bardzo dużą ilość mocnego światła.

 

Kolor światła użytkowego

 

Taśmy LED dają również możliwość dużej manipulacji kolorem oświetlenia, gdyż występują we wszystkich barwach światła występujących w oświetleniu klasycznym. Aby odróżnić rodzaj światła wystarczy spojrzeć na diody taśmy, które określają z jaką barwą światła użytkowego będzie ona świecić. Dioda w kolorze jasnym żółtym informuje, że mamy do czynienia z taśmą emitującą barwę zimną białą (dzienną), a w przypadku gdy kolor diody przybiera odcień pomarańczowy taśma LED generuje przyjemną ciepłą barwę światła. Istnieją jeszcze diody RGB – czyli tzw. taśmy wielobarwne, których kolor diod zazwyczaj jest biały lub przezroczysty.


Ilość diod na 1 metr

 

Taśmy LED różną się między sobą również gęstością zamieszczonych diod na jednym odcinku. W teorii im więcej diod znajduje się na danym odcinku (np. 1 metra taśmy), tym więcej prądu pobiera taśma, emituje mocniejsze światło i w rezultacie lepiej doświetli dane pomieszczenie. Słabsze taśmy mają umieszczone 30 diod LED na odcinku 1 metra, najmocniejsze nawet do 120 LED rozmieszczone na tej samej długości co w przełożeniu na 5 metrową rolkę daje odpowiednio 150 lub 600 LED

 

W ofercie naszego sklepu znaleźć można taśmy LED:

  • 30 LED / 1m – 150 LED / rolka
  • 60 LED / 1m – 300 LED / rolka
  • 120 LED / 1m – 600 LED / rolka


Odpowiedni zasilacz to podstawa

Jednym z najistotniejszych elementów prawidłowej i bezpiecznej pracy taśm LED jest odpowiednio dobrany zasilacz LED. Jest to element bardzo ważny i trzeba mu poświęcić nieco uwagi, by zamontowane oświetlenie współgrało ze sobą i było przede wszystkim bezpieczne dla jego użytkowników. Przy założeniu, że na 1m taśmy potrzeba 4,8W to aby dobrać właściwy zasilacz możemy posłużyć się danym wzorem: [Długość taśmy] x 4,8W = [Moc zasilacza] – Jeżeli chcemy kupić taśmę mocniejszą to aby skorzystać z powyższego wzoru wystarczy odpowiednio operować zmiennymi aby otrzymać pożądaną wartość. Należy pamiętać, aby nie kupować zasilaczy o mniejszej lub idealnie takiej samej mocy jaka wymagana jest do zasilenia danego odcinka, gdyż nasze oświetlenie może nie zadziałać lub powodować przeciążenia i w bliskiej przyszłości ulec uszkodzeniu, które może być niebezpieczne dla naszego życia (np. spowodować pożar). Gdy wiemy już dokładnie ile mocy pobierała będzie nasza taśma LED, weźmy zasilacz z odpowiednim zapasem mocy. Nie ma się co martwić, że mocniejszy np. o 5-10W wiąże się ze wzrostem poboru prądu. Jest to mit, gdyż obecnie produkowane stałonapięciowe zasilacze LED wyposażone są w zabezpieczenia przeciążeniowe, przeciwpożarowe, termiczne oraz gwarantują rzeczywisty pobór prądu, czyli pobierają dokładnie tyle mocy ile w danej chwili potrzebuje oświetlenie. Np jeśli do naszego odcinka taśmy o długości 1m, który pobiera 4,8W prądu podepniemy zasilacz o mocy 15W, to całość instalacji pobierać będzie jedynie 4,8W. Zaglądając do kategorii zasilaczy LED na stronie leddo.pl znajdziesz zasilacze modułowe, meblowe, desktopowe oraz hermetyczne o różnych mocach, dzięki czemu z łatwością wybierzesz odpowiedni.


Taśmy LED zarówno do użytku wewnętrznego jak i zewnętrznego

 

Niewątpliwą zaletą taśm LED jest fakt, iż można je montować praktycznie wszędzie. Znajdują one zastosowanie zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń, dlatego też warto wiedzieć, że paski LED dzielą się na: bez żelu (IP20) oraz z żelem (IP65). Taśmy LED bez żelu montuje się przede wszystkim wewnątrz pomieszczeń, tam gdzie jest sucho. Oznaczone wysoką klasą szczelności IP65 taśmy LED bez przeszkód można montować w miejscach, gdzie występuje wilgoć, bowiem pokryte zostały specjalnym żelem, który zapobiega dostawaniu się wody i pyłu do ich środka.

 

 


Szerokie spektrum możliwości

 

Taśmy LED można przycinać w bardzo prosty sposób za pomocą zwykłych nożyczek – regulując ich długość do pożądanych wielkości. Miejsca cięcia są zazwyczaj oznaczone symbolem przerywanych linii lub symbolem nożyczek). Taśmy również można łączyć za pomocą specjalnych akcesoriów (łączek) lub wykorzystując metodę lutowania, tworząc rozległe systemy oświetleniowe. Ich montaż do powierzchni odbywa się za pomocą dwustronnej taśmy samoprzylepnej, która umieszczona jest na płytce PCB. Tworzą piękne klosze oświetleniowe w połączeniu z profilami LED marki LUMINES, których mnogość wzorów daje praktycznie nieograniczone możliwości dekoracyjne jak i użytkowe.

 

 Pełna oferta taśm LED marki LUMILED - Sprawdź tutaj!