Jak odczytywać informacje umieszczane na opakowaniach żarówek LED LUMILED? - Poradnik nr 1 - Moc i jej zamiennik (odpowiednik)

 

W przeciwieństwie do standardowych źródeł światła, żarówki LED opisuje szereg parametrów świetlnych, a sama ilość stosowanych oznaczeń opisujących typ i rodzaj zastosowanego światła w lampie może sprawiać trudności z ich zrozumieniem i skutkować z doborem niewłaściwego oświetlenia do swoich pomieszczeń. Artykuł ten ma na celu udzielić Państwu niezbędnych informacji i pomoże łatwiej rozszyfrować informacje obrazkowe zawarte na opakowaniu żarówki, dzięki czemu po jego zapoznaniu z łatwością dobiorą Państwo odpowiednie oświetlenie dla swojego domu.

 

Moc i zamiennik - czyli o co chodzi?

 

W dzisiejszym wpisie zajmiemy się zależnością pomiędzy pobieraną rzeczywistą mocą żarówki LED wyrażaną w Watach (W), a tą, którą pobiera jej klasyczny odpowiednik. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, co dokładnie oznacza moc żarówki wyrażana w Watach (W) i jej zamiennik (odpowiednik).

 

Moc światła - czyli jakiej mocy żarówkę potrzebuję? Sama moc świetlna wyrażana w Watach (W) może być myląca, gdyż zarówno klasyczna żarówka jak i żarówka LED pomimo innych wymagań poboru mocy, może produkować taką samą ilość światła.

 

Moc żarówki LED


Jeden z głównych parametrów, decydujący o wyborze klienta. Moc wyrażona w Watach (W) określa maksymalny pobór mocy żarówki LED w momencie, w którym jest włączona. Jeżeli przy piktogramie widnieje oznaczenie 5W to znaczy, że ta żarówka LED pobiera 5W w czasie pracy.

 

 

Zamiennik / odpowiednik w Watach (W) - w oświetleniu LED Wat nie jest najważniejszy


Jest to informacja, jaką moc klasycznego źródła światła możemy zastąpić daną żarówką LED. Można to zobaczyć na prostym przykładzie. Gdy przy załączonym obrazku zamiennika widnieje napis "50W" to oznacza, że żarówka LED E27 o mocy 5W jest odpowiednikiem żarówki tradycyjnej o mocy 50W.

 

 

Markowe oświetlenie LED to dobra inwestycja na przyszłość

 

Reasumując pamiętaj, że żarówka LED, która jest odpowiednikiem żarówki tradycyjnej o mocy 50W produkuje ten sam rodzaj światła, lecz pobiera tylko 5W energii, dzięki temu żarówki LED są nawet do 90% bardziej energooszczędne, aniżeli ich tradycyjne odpowiedniki. Zarówno parametr określający moc jak i zamiennik stanowią istotną informację, która pozwoli podjąć Ci dobrą decyzję przy zakupie oświetlenia.

 

W kolejnym poradniku szczegółowo omówiony zostanie parametr strumień świetlny, jaki wpływ ma na wydajność danej żarówki oraz jaka jego wartość jest optymalna do oświetlania.