Strumień świetlny, a moc światła


Z poprzedniego poradnika, w którym omawiane były informacje obrazkowe dotyczące mocy żarówek i ich zamienników można się dowiedzieć, że pomiar mocy w watach (W) w nowoczesnych lampach, w których stosuje się technologię LED może być mylący, ponieważ w głównej mierze uzależniony jest on przede wszystkim od typu żarówki i zastosowanych w niej diod. Zatem żarówki LED mogą produkować różną ilość światła pomimo takiego samego poboru mocy. Z tego też względu lepiej oceniać daną żarówkę pod kątem jakości światła jakie wytwarza mierzoną w lumenach [lm]. Standardowo przyjmuje się, że około 1500 lumenów stanowi równowartość światła wytwarzanego przez tradycyjne lampy o mocy 100W. Na naszych opakowaniach, możesz z łatwością znaleźć wartość strumienia świetlnego, dzięki czemu dobrze i rozsądnie dobierzesz oświetlenie do swojego domu. Poniższa tabelka zawiera informacje jak przekłada się ilość lumenów na pobór mocy klasycznej żarówki.


Wartość strumienia świetlnego lampy LED względem tradycyjnej mocy żarówki.

Jeżeli posiadasz tradycyjne źródło światła, którego moc wynosi np. 60W i chciałbyś zakupić żarówkę emitującą dokładnie takie samo natężenie światła, to zwróć uwagę podczas zakupu na wartość lumenów. W tym pojedynczym przypadku potrzebujesz odpowiednik 60W żarówki, więc jej LED'owy zamiennik musi posiadać znamionowy strumień świetlny zbliżony do wartości 806lm (jak wynika z tabelki). Dzięki temu masz pewność, że zakupiona żarówka będzie świecić dokładnie z taką jasnością jak jej poprzednik.


Wartość lumenów jest jednym z najistotniejszych parametrów podczas doboru oświetlenia LED i jest ona podawana zazwyczaj na samym przodzie opakowania w dobrze widocznym miejscu, tak aby można ją bez trudu odczytać. W naszych żarówkach LUMILED wartość ta występuje zaraz pod logo firmy i informacją o poborze mocy żarówki.

W kolejnym poradniku szczegółowo omówiony zostanie parametr: temperatura barwowa / kolor światła użytkowego. Przybliżymy różnice pomiędzy światłem ciepłym, neutralnym, zimnym i kolorowym RGB. Poniżej znajdą państwo linki do wszystkich dotychczasowych poradników.


Jak odczytywać informacje umieszczone na opakowaniach żarówek LED? - Seria poradników:

1. Moc i zamiennik - czyli o co chodzi?
2. Strumień świetlny, a moc światła.